Prehánky, búrky a dážď sa dnes vyskytnú na mnohých miestach

11.07.2018 o 08:40 - Ľ.F.
Článok

Počasie bude počas dnešného dňa ovplyvňovať tlaková níž nad strednou Európou. Jej stred sa bude presúvať z Nemecka nad južné Poľsko a s ňou spojený studený front postúpi cez naše územie. Očakávame prehánky, dážď ale aj búrky, ktoré môžu byť intenzívne. 

Prehánky, búrky a dážď sa dnes vyskytnú na mnohých miestach

Počas dnešného dňa bude ďalej na východ postupovať studený front. Ten už v týchto chvíľach prináša početné, prevažne trvalé zrážky do oblasti západného Slovenska. Tieto zrážky vy sa postupne mali rozšíriť nad celý západ. Front bude postupovať ďalej na východ a prinesie aj búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne.

Vo veľkej oblačnosti by mali búrky začať vznikať už okolo poludnia v oblasti stredného Slovenska. Presúvať sa budú ďalej na sever až severovýchod. Búrky sa môžu organizovať, keďže by sa mali tvoriť v dynamicky priaznivom prostredí. Popoludní sa podobne ako na strednom očakávajú búrky aj na východe. 

Búrky prinesú najmä prívalové zrážky, no ich životnosť dlhá nebude. Z búrkovej konvektívnej oblačnosti tak neskôr vzniknú trvalejšie, stratiformné zrážky a prehánky. Zrážky sa budú vyskytovať aj večer a začnú od západu ustávať počas noci. Do štvrtku rána naprší od 20 do 40 mm, pričom najviac by malo spadnúť vo východnej polovici Slovenska.

Najnovšie správy