Prehánky, búrky a dážď sa dnes vyskytnú na mnohých miestach

Článok

Počasie bude počas dnešného dňa ovplyvňovať tlaková níž nad strednou Európou. Jej stred sa bude presúvať z Nemecka nad južné Poľsko a s ňou spojený studený front postúpi cez naše územie. Očakávame prehánky, dážď ale aj búrky, ktoré môžu byť intenzívne. 

Prehánky, búrky a dážď sa dnes vyskytnú na mnohých miestach

Počas dnešného dňa bude ďalej na východ postupovať studený front. Ten už v týchto chvíľach prináša početné, prevažne trvalé zrážky do oblasti západného Slovenska. Tieto zrážky vy sa postupne mali rozšíriť nad celý západ. Front bude postupovať ďalej na východ a prinesie aj búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne.

Vo veľkej oblačnosti by mali búrky začať vznikať už okolo poludnia v oblasti stredného Slovenska. Presúvať sa budú ďalej na sever až severovýchod. Búrky sa môžu organizovať, keďže by sa mali tvoriť v dynamicky priaznivom prostredí. Popoludní sa podobne ako na strednom očakávajú búrky aj na východe. 

Búrky prinesú najmä prívalové zrážky, no ich životnosť dlhá nebude. Z búrkovej konvektívnej oblačnosti tak neskôr vzniknú trvalejšie, stratiformné zrážky a prehánky. Zrážky sa budú vyskytovať aj večer a začnú od západu ustávať počas noci. Do štvrtku rána naprší od 20 do 40 mm, pričom najviac by malo spadnúť vo východnej polovici Slovenska.

img
Akumulovaný úhrn zrážok do zajtrajšieho rána, zdroj: Kachelmann