Búrky mieria na západ Slovenska z Rakúska. Nad Viedňou je supercela

21.07.2020 o 17:12 - Peter Minárik
  • Článok

Slovensko čaká ďalšia vlna búrok. Doteraz búrky sužovali východné Slovensko, no v nadchádzajúcich minútach sa budú búrky vyskytovať predovšetkým na západnom Slovensku.

Búrky mieria na západ Slovenska z Rakúska. Nad Viedňou je supercela

Studený front dnes do Európy prináša početnú búrkovú aktivitu. V priebehu doterajších hodín sužovali búrky predovšetkým stredné a východné Slovensko, pričom najintenzívnejšie búrky sa vyskytli v Košickom kraji.

Búrky tu prinášali predovšetkým prívalové zrážky, ktoré priniesli priemerne od 10 do 25 mm zrážok. Zrážkovo najvýraznejšie búrky sa vyskytli v okolí Gelnice. V Košickej Belej spadlo počas búrky až 37,3 mm zrážok.

Detekcia bleskov zaznamenala k 17:00 na Slovensku viac ako 4000 bleskov. Zatiaľ čo doteraz búrky sužovali stred a východ Slovenska, kde už ustávajú, tak ďalšia vlna mieri na západné Slovensko.

Intenzívne supercelárne búrky sa sformovali nad severným Rakúskom a začali postupovať smerom k juhovýchodu.

Búrky, ktoré sa vyskytujú aktuálne na východe Rakúska sú supercelárneho charakteru. Supercela aktuálne postupuje Viedňou.

Silná supercelárna búrka zasiahla aj mesto Krems an der Donau, severozápadne od Viedne, kde priniesla krúpy s priemerom až 4 cm.

foto: Sabine Topf
foto: Sabine Topf

Výrazné búrky sú v týchto chvíľach pred slovenskými hranicami. Búrky už čoskoro dorazia nad západné Slovensko a následne budú postupovať smerom k juhovýchodu.

Búrky budú sprevádzané prívalovými zrážkami, zosilnením vetra a vyskytnúť sa môže aj krupobitie.

Polohu a príchod búrok sledujte TU.

Najnovšie správy