Búrky môžu byť zajtra aj intenzívnejšie. Pozrite si čo prinesú

31.01.2020 o 23:45 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas zajtrajšieho dňa dorazí nad naše územie studený front. Ten prinesie prehánky, no vyskytnúť sa môžu aj silnejšie búrky.

Búrky môžu byť zajtra aj intenzívnejšie. Pozrite si čo prinesú

V uplynulých hodinách až dňoch k nám prúdil od západu teplejší a najmä vlhký vzduch, ktorého vlhkosť pochádza z Atlantického oceánu. Teplé a vlhké prostredie bude dnes večer a počas noci na zajtra napomáhať tvorbe prehánok a búrok v strednej Európe.

Spočiatku sa na fronte bude vyskytovať občasný dážď, ktorý sa bude následne ,,trhať“ na prehánky, prípadne sa môžu vytvoriť aj búrky.

V oblasti juhovýchodného Nemecka, severného Rakúska, južného Česka no takisto na krajnom západe Slovenska môžu byť búrky prípadne aj intenzívne.

Predpoveď búrok podľa služby ESTOFEX
Predpoveď búrok podľa služby ESTOFEX

Búrky v spomínanej oblasti budú vznikať v dynamickom prostredí s dostatočným strihom vetra (zmena rýchlosti vetra s narastajúcou nadmorskou výškou). Budú sa tak formovať do multicelárneho charakteru, prípadne do ohýbajúcich sa línií.

Práve tieto línie môžu priniesť silný nárazový vietor, ktorý môže napáchať aj škody. Podobné línie sa vyskytli v utorok na západe Česka, vtedy tam silný vietor napáchal škody vo forme popadaných stromov a vyvrátených striech.

Na našom území by sa mohlo blýskať buď v neskorších večerných hodinách alebo počas noci na nedeľu. Búrky sa prípadne vyskytnú v severozápadnej polovici Slovenska.

Najnovšie správy