Búrky na juhu zaplavujú. Na východ mieri búrkový systém

10.06.2020 o 20:11 - Peter Minárik
  • Článok

Zatiaľ čo na väčšine nášho územia sa počasie upokojuje, tak to neplatí o juhu stredného a východného Slovenska, kde úradujú búrky. Ďalšie búrky mieria nad východné Slovensko z Maďarska.

Búrky na juhu zaplavujú. Na východ mieri búrkový systém

Na celom našom území panuje počas dnešného dňa prevažne zamračené počasie s početnými zrážkami. Tie v priebehu ranných hodín zasiahli najmä západné Slovensko, kde priniesli výdatné úhrny.

Na západe Slovenska v uplynulých hodinách spadlo v priemere od 15 do 30 mm zrážok. Najviac zrážok eviduje napríklad zrážkomerná stanica Smolenice, kde za 12 hodín spadlo takmer 40 mm zrážok.

Dnešný deň priniesol na naše územie len okolo 120 bleskov, no výrazná búrková aktivita sa vyskytuje už niekoľko hodín na juhu Banskobystrického kraja.

V okolí Lučenca a Poltára dochádzalo k neustálej regenerácii búrkových buniek, ktoré tak stále prinášali výrazný lejak. V okolí Lučenca spadlo za uplynulých 6 hodín okolo 30 mm zrážok a v okolí Poltára až takmer 50 mm zrážok. Lokálne sú však úhrny aj vyššie.

Intenzívne zrážky spôsobujú problémy. Stúpajú predovšetkým menšie toky, no hasiči majú niekoľko výjazdov v súvislosti so zaplavenými ulicami a cestami. Problémy sú napríklad pri Budči, kde zaplavilo podjazd alebo v Kalinove, kde po búrke odčerpávajú vodu.

Problémy sú aj na ďalších miestach a nebezpečnému počasiu na dnes ešte nie je koniec.

V týchto chvíľach sa totiž cez Gemer až nad severovýchodné Maďarsko tiahne pomerne výrazný búrkový systém.

aktuálna poloha zrážok
aktuálna poloha zrážokTento búrkový systém sa pomaly približuje k nášmu územiu, pričom sa očakáva, že po 20:30 môžu pomerne výrazné búrky doraziť nad juhovýchodné Slovensko.

Tento búrkový systém aktuálne prináša predovšetkým prívalové zrážky, no búrka na severovýchode Maďarska produkuje aj krúpy.

Aktuálnu polohu a výskyt búrok na našom radare.

Najnovšie správy