Búrky na východe spôsobili cez víkend škody za viac ako 50 000 eur

03.05.2021 o 18:24 - Peter Minárik
  • Článok

Počas víkendu sa na východnom Slovensku vyskytli silné búrky a to predovšetkým na severovýchode, kde priniesli aj prívalové zrážky. Tie tu páchali materiálne škody.

Búrky na východe spôsobili cez víkend škody za viac ako 50 000 eur

Tlaková níž Daniel a s ňou súvisiaci studený front priniesli počas uplynulého víkendu do oblasti východného Slovenska búrky. Tie boli na severovýchode stacionárnejšieho charakteru, čím prinášali výdatnejšie prívalové zrážky, ktoré páchali škody. Najväčšie spôsobili v obci Nižná Voľa.

Tu odstraňujú škody po sobotňajšej (1. 5.) prietrži mračien. Ako pre TASR uviedol starosta obce Marcel Kaščák, začali s čistiacimi a upratovacími prácami, ako aj vyčísľovaním škôd. Tie môžu podľa neho dosiahnuť aj viac ako 50.000 eur.

 "Voda upchala priepusty v obci, ktoré sú na hlavných prítokoch z lesa do hlavného potoka Čermošina. Voda sa vybrežila a zalievala miestne komunikácie, štátnu cestu, dvory rodinných domov, areál základnej školy a hasičskú zbrojnicu.

Poškodila aj oplotenia detských ihrísk a zaplavené je aj multifunknčné ihrisko. Škody sú v desaťtisícoch eur," povedal Kaščák s tým, že možno to bude aj viac ako 50.000 eur.

 Počas víkendu (1. - 2. 5.) sa podľa jeho slov za pomoci techniky Správy a údržby ciest PSK snažili sfunkčniť priepusty a sprejazdniť cestu pre záchranné zložky.

Na mieste zasahovali profesionálni hasiči z Bardejova, dobrovoľní hasiči z Nižnej Vole, Vyšnej Vole a obce Oľšavce, a hlavne miestni ľudia, ktorým zaplavilo pivnice či dvory.

"Každý, kto bol doma, zachraňoval, čistil, upratoval a robili sa hrádze, aby voda nenapáchala ešte väčšie škody. Ľuďom zaplavilo pivnice a dvory. Chcem sa poďakovať dobrovoľným hasičom, ako aj obyvateľom našej obce, ktorí zasahovali pri záchranných prácach a pri odstraňovaní následkov povodne," skonštatoval Kaščák.

"Oddnes je nasadená aj technika zo strany Správy povodia Bodrogu z Trebišova. Čistí sa okolo tokov a prítokov, cesty, miestne komunikácie a rigoly v správe obce zas čistí technika súkromnej firmy," dodal starosta obce.

Najnovšie správy