Búrky nás čakajú aj nasledujúce dni. Zrážok bude nadpriemer

26.08.2019 o 11:44 - Ľubomír Franko
  • Článok

Nasledujúcich 7 dní bude na našom území zrážkovo výrazne nad normálom. Čakajú nás síce vysoké teploty, no aj časté búrky. Tie môžu byť aj intenzívne. 

Búrky nás čakajú aj nasledujúce dni. Zrážok bude nadpriemer

Najbližší týždeň bude na našom území zrážkovo vysoko nad priemerom. Dôvodom bude prítomnosť tlakovej výše, ktorej stred sa presunie z Nemecka ďalej nad východ Európy a následne nad západ Ruska. 

Po jej zadnej strane bude do strednej Európy prúdiť teplý a vlhký vzduch. Zároveň sa budú v severných častiach Stredozemného mora tvoriť tlakové níže, ktoré prílev teplého a vlhkého vzduchu ešte zosilnia. 

Najbližší týždeň bude na našom území preto teplotne vysoko nadpriemerný, no vyskytovať sa budú početné prehánky a búrky. Bude preto nadpriemerný aj zrážkovo. Celkovo by malo v priemere spadnúť o 2 až 4 mm denne viac ako býva zvykom. 

Tie by sa mali vyskytovať najmä v hornatých oblastiach a v popoludňajších hodinách aj v oblastiach nížinatých. Prehánky a búrky môžu byť aj intenzívne a priniesť by mali najmä prívalové zrážky, miestami aj krupobitie a ojedinele silný nárazový vietor. 

Očakávame ich už dnes popoludní v hornatých oblastiach stredného a východného Slovenska. 

Neskôr večer a počas noci sa búrky očakávajú opäť aj na západe, kde môžu priniesť prívalové zrážky.
Najnovšie správy