Búrky neutíchajú. Tvoria sa na strednom a východnom Slovensku

29.06.2020 o 16:36 - Veronika Salayová
  • Článok

Búrky neutíchajú ani v popoludňajších hodinách. Mnohé sa tvoria na strednom a východnom Slovensku. Na západe nášho územia búrky nateraz ustali.

Búrky neutíchajú. Tvoria sa na strednom a východnom Slovensku
Foto: Radik Paukov - Trebišov

Prvé búrky na našom území vznikli dnes tesne pred obedom a postupne začali naberať na intenzite a ich počet sa rapídne zvýšil na území celého stredného Slovenska.

Aktuálne máme početné búrky v okolí Rimavskej Soboty, Detvy, Brezna, Revúcej, Rožňavy, Košíc, Trebišova, Michaloviec, Sobraniec a v oblasti Vysokých Tatier.

Búrky boli na mnohých miestach veľmi intenzívne a tvoria sa na našom území naďalej. Prinášajú so sebou veľké množstvo zrážok a silný vietor. Objaviť sa môže aj krupobitie.

Aktuálna poloha zrážok na Slovensku o 16.30 hod.
Aktuálna poloha zrážok na Slovensku o 16.30 hod.

Hrozí, že búrky môžu spôsobiť lokálne povodne. Na vodnom toku v Jesenskom pri Rimavskej Sobote bol dosiahnutá úroveň 1. SPA. Vodný tok Gortva dosahuje o 16.00 hod. výšku 159 cm. 

Podľa radarových odhadov spadlo v niektorých lokalitách už vyše 100 mm zrážok. Na stanici Rimavská Sobota - Sobôtka spadlo za jednu hodinu (o 14.00 hod.) 25 mm zrážok a na stanici Terchová - Nová Dolina  v priebehu hodiny (o 15.00 hod.) zaznamenali 22 mm zrážok. 

Situáciu na Slovensku budeme naďalej sledovať. Aktuálnu polohu zrážok a búrok môžete sledovať TU

Najnovšie správy