Búrky pomaly ustupujú. Kde všade sa dnes vyskytli?

05.06.2021 o 20:15 - Dominik Cenkner
  • Článok

Prvá júnová sobota so sebou priniesla počasie dvoch tvárí. Kým na strednom a východnom Slovensku sa vo veľkom vyskytovali prehánky a búrky, na západe si užívali teplé a zväčša polooblačné počasie.

Búrky pomaly ustupujú. Kde všade sa dnes vyskytli?
Búrky pomaly ustupujú a viacerí ste pri tom pozorovali aj dúhy, zdroj: Nikola Marcinová

Prvá časť víkendu priniesla na západ teploty k +30 °C a oproti ostatnému územiu aj značne viac slnka. Iná situácia panovala na strednom a východnom Slovensku. Tam sa už zrána nasunuli zrážky, ktoré priniesli chladnejšie a upršanejšie počasie.

Kým v okolitých krajinách sa búrky, ktoré boli pomerne intenzívne vyskytovali už skoro od rána, na Slovensko dorazili popoludní. Prvé z nich sme zaznamenali v Žilinskom kraji.

S pribúdajúcim časom sa k nám nasunula aj línia búrok z Poľska. Práve tieto búrky, ktoré sa prehnali na pomedzí stredného a východného Slovenska, boli aj intenzívnejšie.

Sprevádzané boli nielen silnejším vetrom, ale najmä výdatnejšími zrážkami. Z radarových údajov vyplýva, že pri búrkach miestami spadlo aj cez 20 mm zrážok. Dokazuje to aj zrážkomerná stanica v Gemerskej Polome - Slanej, kde za hodinu namerali 26,7 mm zrážok.

Dnešné búrky, zdroj: blesky.bourky.cz
Dnešné búrky, zdroj: blesky.bourky.cz

Zajtra bude zrážok a búrok podstatne menej

Okrem zrážok však dnešné búrky priniesli aj krupobitie, ako napr.v okrese Stará Ľubovňa. Samozrejmosťou boli aj blesky.

Detekcie bleskov ich doposiaľ zaznamenali takmer 1300. Keďže búrky postupne ustupujú, neočakávame, že by toto číslo ešte pre dnešok narástlo.

Zajtra si už na väčšine územia užijeme krajšie počasie. Zrána a dopoludnia sa ešte očakávajú hmly a prehánky, ale popoludní sa bude oblačnosť zmenšovať.

Maximálne denné teploty sa zajtra budú pohybovať v rozmedzí od +24 °C do +28 °C, pričom fúkať bude len slabý vietor.

Najnovšie správy