Búrky postupujú cez Slovensko. Búrková línia siaha od Trenčína až po Zadar

04.10.2020 o 00:09 - Peter Minárik
  • Článok

Cez Slovensko v týchto chvíľach postupuje rozsiahly búrkový systém. ten teraz ovplyvňuje počasie na západnom Slovensku, ale počas noci bude ovplyvňovať počasie aj na strednom Slovensku.

 

Búrky postupujú cez Slovensko. Búrková línia siaha od Trenčína až po Zadar

Cez Európu postupuje rozsiahly studený front, na čele ktorého sa vytvárajú početné búrky. Tie sa totiž tvoria vo veľmi vhodnom prostredí. Do našej oblasti totiž prúdil pred tlakovou nížou teplý vzduch od juhu. Vďaka tomu sa dnes instabilizoval vzduch, čo prispieva k aktuálne tvorbe búrok.

Búrky postúpili nad naše územie krátko po 20:00 a pomerne rýchlo sa rozšírili do okolia Bratislavy smerom nad Záhorie.

Naviac pred polnocou začala postupovať ďalšia búrková vlna, ktorá aktuálne siaha od Trenčína až po Komárno. Do polnoci prinášali búrky silný nárazový vietor, no aktuálne je najnebezpečnejším javom silný lejak a vysoká blesková aktivita.

Práve blesková aktivita je na tomto frontálnom systéme pomerne zaujímavá. Búrky sa tvoria od Trenčína až po chorvátsky Zadar. Za týmto búrkovým systémom sa nachádza ďalší. ten siaha z Južného Slovinska, cez celý Jadran až po taliansku Anconu.

aktuálna blesková aktivita
aktuálna blesková aktivita

Tento búrkový systém už stihol vyprodukovať viac ako 190 000 bleskov, pričom cez 3200 bleskov udrelo na našom území.

doteraz zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
doteraz zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky sa budú vyskytovať na našom území aj v nadchádzajúcich minútach. Búrky sa počas noci presunú nad stredné Slovensko a mali by zanikať až nad Spišom a Gemerom, kam by búrky mali doraziť v skorých ranných hodinách.

Počas noci už búrky nebudú sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi a treba počítať len s dažďom. Aktuálnu polohu búrok sledujte TU.

Najnovšie správy