Búrky postupujú Slovenskom. Kde sa ešte čakajú a kde nie ?

28.05.2019 o 17:24 - Peter Minárik
  • Článok

Dnešný deň je na našom území búrkovo aktívny. Celkovo udrelo už viac ako 2500 bleskov a búrky budú pokračovať aj v nasledujúcich hodinách.

Búrky postupujú Slovenskom. Kde sa ešte čakajú a kde nie ?

Nad našou oblasťou sa vlní studený front na ktorom sa neustále generujú nové a nové zrážky. Súčasne nad naše územie prúdi teplejší a vlhší vzduch. Vlhkosť zvyšujú ešte prehánky, prípadne na severe aj dážď. Na našom území panuje premenlivá oblačnosť a pri vyjasnení sa po daždi rýchlejšie labilizuje vzduch a potom sa v tomto vzduchu tvoria búrky.

Tak ako sa očakávalo sa búrky vyskytli zatiaľ predovšetkým na západe a juhu územia a postupne postupujú na vlne smerom k východu.

Takto sa dnešné búrky zatiaľ presúvali.

Najviac zrážok spadlo v oblasti Pohronia a Horného Ponitria. Za uplynulých 24 hodín tu spadlo aj cez 20 mm zrážok čo spôsobilo, že toky začali stúpať. Hladina rieky Tužina vystúpila až na 1. povodňový stupeň.

V najbližšej dobe sa očakávajú výraznejšie búrky v oblasti východného Slovenska. Tu by mohli byť búrky aj intenzívnejšie. V tejto oblasti spadlo zatiaľ najmenej zrážok a počas celého popoludnia panuje prevažne polooblačné počasie pri ktorom sa vzduch najvýraznejšie labilizuje. Výraznejšie búrky sa tu očakávajú predovšetkým v priebehu podvečerných a večerných hodín.

očakávaný výskyt búrok
očakávaný výskyt búrok

S búrkami treba naďalej počítať aj v oblasti západného Slovenska. Búrka sa najnovšie vyskytuje v Bratislave a ďalšie búrkové bunky môžu vznikať v oblasti Podunajskej nížiny.

Kde je už dnes najmenšia pravdepodobnosť búrok je oblasť Žilinského kraja a prakticky väčšia časť severu stredného Slovenska.

Najnovšie správy