Búrky prinášajú intenzívne zrážky: Treba si dať pozor aj na cestách

08.06.2020 o 22:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Búrky, ktoré sa sformovali na východnom Slovensku, sú sprevádzané intenzívnymi zrážkami. Voda ostáva na cestách, preto treba jazdiť opatrne.

Búrky prinášajú intenzívne zrážky: Treba si dať pozor aj na cestách
Foto: Tibor Ivan/FB skupina Dopravny servis PO a okolie

Podvečer výdatne pršalo aj za Prešovom v smere na Poprad, kde sa aj na D1, konkrétne za výjazdom Hendrichovce, stala dopravná nehoda. Podľa informácií však našťastie nebol nikto zranený.

Auto sa pravdepodobne dostalo do šmyku, alebo do tzv. aquaplaningu, čo je ešte horší stav ako spomínaný šmyk.

Aquaplaning väčšinou vzniká pri rýchlostiach vyšších ako 80 km/h, ale pri malých hĺbkach dezénu (napr. pri opotrebovanej pneumatike) môže nastať aj pri oveľa nižších rýchlostiach. Auto sa vtedy stáva absolútne nekontrolovateľné.

Ak sa do aquaplaningu dostanete, v žiadnom prípade nebrzdite ani nepridávajte plyn a zbytočne netočte volantom. Kolesá sa snažte držať v priamom smere, pomaly povoľte pedál plynu a zošlapnite pedál spojky. Odpor vody by malo auto spomaliť a pneumatika by sa mala opäť dostať do kontaktu s vozovkou.

Takejto situácii sa dá aj predchádzať. Stačí si priebežne skontrolovať hĺbku dezénu a tlak v pneumatikách. Hlavne však treba jazdiť podľa predpisov a vzhľadom ku okolnostiam.

Najnovšie správy