Búrky priniesli do Tatranskej Javoriny EXTRÉMNE zrážky. Spadlo viac ak

Článok
Tlaková níž, ktorá počas noci priniesla na naše územie zrážky, priniesla do oblasti povodia rieky Javorinka extrémne prívalové úhrny.

Počas včerajšieho dňa sa od juhovýchodu začalo nad naše územie nasúvať zrážkové pole, ktoré prinieslo na východné Slovensko dážď. Búrky sa nevyskytovali. Tie sa začali vytvárať ako vnorené v zrážkovom poli v oblasti Tatranskej Javoriny.

Nešlo však o obyčajné búrky. V oblasti začalo dochádzať k tzv. train efektu. Ide o jav, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v rámci orografie. Nad okolitými kopcami Tatranskej Javoriny sa formovali neustále nové a nové búrkové bunky, a tak búrka prakticky nad oblasťou Tatranskej Javoriny stála a prinášala tu extrémne prívalové zrážky.

Zrážkomerná stanica v Tatranskej Javorine zaznamenala medzi 21:00 až 22:00 neuveriteľných 51,8 mm zrážok. To si môžete predstaviť ako keby ste na jeden meter štvorcový pôdy v priebehu krátkej doby vyliali 52 litrov vody. Zrážky sa vyskytovali v oblasti aj nasledujúce hodiny i keď intenzita postupne klesala. Medzi 21:00 až 03:00 spadlo v Tatranskej Javorine 90,6 mm zrážok alebo ak chcete 91 litrov vody na jeden meter štvorcový.

Paradoxne však táto oblasť Slovenska je pomerne zvyknutá na krátkodobé extrémne úhrny zrážok. Zo štatistík maximálnych denných úhrnov zrážok vyplýva, že priemerné maximum, napr. pri búrkových lejakoch sa pohybuje tesne nad 60 mm.

Takmer denné úhrny však v tomto prípade spadli v priebehu hodiny, čo je skutočne extrémne. Ak sa pozrieme na historickú štatistiku ročných jednodenných maxím, tak z nej vyplýva, že najvyššie úhrny za deň spadli v roku 2008 a postupne maximálne úhrny pribúdajú.

štatistiky sú z publikácie Klimatický atlas Slovenska, ktorý si môžete zakúpiť TU.

Úhrny, ktoré sa včera vyskytli v Tatranskej Javorine boli extrémne a bude zaujímavé zistiť ako sa v danej oblasti prejavili a čo všetko spôsobili.

img