Búrky priniesli v noci tisícky bleskov a nádherný shelf cloud

06.09.2020 o 10:03 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas noci sa cez severozápadnú polovicu Slovenska prehnala vlna silnejších búrok. Búrky priniesli tisícky bleskov, no takisto aj prívalové zrážky, krupobitie a na ich čele sa vyskytol nádherný shelf cloud.

Búrky priniesli v noci tisícky bleskov a nádherný shelf cloud

Prvé búrky sa dostali nad naše územie po polnoci. Vyskytli sa na severe Kysúc a postupovali cez slovensko-poľské pohraničie ďalej na Oravu.

Medzitým sa v oblasti krajného východu Rakúska sformovali intenzívne búrky, ktoré následne postúpili nad krajný západ Slovenska. Búrky boli dobre organizované a prinášali silný vietor, krupobitie, aj prívalový dážď. 

Zhluk búrok postúpil cez sever Bratislavského a Trnavského kraja ďalej nad Trenčiansky a Žilinský kraj. V oblasti Hlohovca bol na čele búrok nafotený aj nádherný shelf cloud.

Okolie Hlohovca, foto: Patrik Rafajdus
Okolie Hlohovca, foto: Patrik Rafajdus

Viac fotografií nájdeš v našej Facebookovej skupine.

Zhluk búrok postúpil medzi 4:00 a 6:00 naprieč Žilinským krajom a cez Vysoké Tatry ďalej na východ, kde sa rozpadli.

Ďalšie búrky sa pred 6-tou hodinou vyskytli opäť v okolí Bratislavy, no tie už intenzívne neboli. Za uplynulú noc a ráno udrelo podľa siete Blitzortung takmer 4-tisíc bleskov.

Detekcia bleskov siete Blitzortung
Detekcia bleskov siete Blitzortung

Počas nedele očakávame postupný prechod frontu nad východné Slovenska. Dopoludnia sa dážď očakáva v severozápadnej polovici Slovenska a na severe východného Slovenska..

V priebehu popoludnia by sa ale opäť mali vyskytovať aj búrky, ktoré by mali zasiahnuť najmä južnú časť stredného Slovenska, Gemer a Spiš.

Najnovšie správy