Búrky sa blížia k Slovensku. Dorazia v dvoch vlnách. Ktoré oblasti zasiahnu najviac?

24.07.2021 o 21:09 - Peter Minárik

Búrky už mieria na Slovensko, pričom dorazia hneď v niekoľkých vlnách. Prvé búrky sa na našom území objavia už ráno, no počas celej nedele bude pomerne búrlivo. Počasie sa tak skoro neumúdri.

Búrky sa blížia k Slovensku. Dorazia v dvoch vlnách. Ktoré oblasti zasiahnu najviac?

Na vlniacom sa studenom fronte sa aktuálne vyskytujú pomerne intenzívne búrky. Tie v týchto chvíľach ovplyvňujú počasie predovšetkým na východe Francúzska, v oblasti Beneluxu a na západe Nemecka, vo Švajčiarsku, v Taliansku a čiastočne aj v Rakúsku.

Búrkam sa bude dariť aj počas celej dnešnej noci a veľmi pomaly sa budú presúvať k nášmu územiu, kde dorazia v ranných hodinách.

Prvá vlna búrok už skoro ráno

Okolo polnoci sa búrky rozšíria nad južné Nemecko a severozápadné Rakúsko, kde sa počas druhej polovice noci budú rozvíjať a postupovať smerom k nášmu územiu.

V skorých ranných hodinách okolo 02:00 až 04:00 sa začnú búrky vyvíjať na juhu Česka, vo východnom Rakúsku a na západe Maďarska, pričom by sa mali organizovať do búrkovej línie. Nad Slovensko dorazia búrky v skorých ranných hodinách s predpokladaným časom okolo 5:00.

Postupne zasiahnu predovšetkým západné Slovensko a pri dopoludňajšom postupe smerom nad stredné Slovensko začnú pomaly slabnúť. Tieto ranné búrky budú sprevádzané najmä na krajnom západe prechodným zosilnením vetra a najmä zosilnením dažďa.

Búrky počas dňa len ojedinele

Počas nedele by na Slovensku mala prevládať prevažne premenlivá oblačnosť a búrky by sa na našom území mali vyskytovať len ojedinele. Ak aj nejaké vzniknú, tak pomerne rýchlo zaniknú.

Oveľa výraznejšia búrková situácia sa bude odohrávať opäť v oblasti Álp, na juhu Nemecka a v Česku, kde sa očakávajú intenzívne búrky, ktoré budú sprevádzané krúpami, nebezpečnými prívalovými zrážkami a silným vetrom. Búrky tu budú páchať aj škody.

Ďalšia vlna búrok zasiahne Slovensko podvečer

Po 17:00 treba byť už opäť v strehu a to na viacerých miestach západného a severozápadného Slovenska, kde sa začnú vytvárať ďalšie búrky. Ich postup bude postupne smerom k severu až k severovýchodu. Tieto búrky už môžu byť sprevádzané aj krúpami.

Medzičasom sa nad Rakúskom a Moravou začne tvoriť ďalšia búrková vlna a po 22:00 zasiahne aj naše územie. Podľa aktuálnych predpovedí by táto vlna búrok mala byť najintenzívnejšia.

Počas noci na pondelok sa búrky postupne presunú cez celé naše územie smerom k východu a budú sprevádzané prívalovými zrážkami a silným vetrom. Vývoj v jednotlivých okresoch Slovenska pre jednotlivé hodiny nájdete TU.