Búrky sa dnes očakávajú na mnohých miestach. Prvé už vznikli

10.06.2020 o 08:24 - Ľubomír Franko
  • Článok

Nad územie Slovenska dorazilo v ranných hodinách z Maďarska pásmo prehánok a búrok. Počas dňa bude búrok pribúdať a budú aj intenzívne.

Búrky sa dnes očakávajú na mnohých miestach. Prvé už vznikli

Výraznejšie pásmo zrážok, na ktorom sa lokálne vyskytujú už aj búrky, sa počas ranných hodín presunulo z oblasti severného Maďarska nad Slovensko. Počas dňa očakávame výskyt búrok na mnohých miestach nášho územia.

Búrky sa v ranných hodinách vyskytli už v oblasti Kolárova, no tieto rýchlo zanikli. Práve na západe je na búrky dnes šanca najmenšia, keďže konvekcii zabránia zrážky a ranná oblačnosť.

Na strednom Slovensku sa očakáva vznik búrok už dopoludnia, vyskytnú sa na mnohých miestach.

Na východe aktuálne panuje jasné až polojasné počasie, čo sú vhodné podmienky pre vznik búrok počas dňa.

Radarová snímka o 7:30
Radarová snímka o 7:30

Zaujímavosťou je aj nízka oblačnosť v severnej polovici Slovenska. Tá sa tiahne od Oravy a Kysúc, cez Liptov ďalej nad Spiš, Zamagurie a Šariš. Práve táto oblačnosť môže spomaliť vývoj búrok v týchto oblastiach.

Satelitná snímka o 8:10
Satelitná snímka o 8:10

Búrky, ktoré sa dnes vytvoria, by mali byť sprevádzané predovšetkým prívalovými zrážkami, v menšej miere aj krupobitím. Vyskytovať sa budú počas celého dňa, na väčšine územia.

Presná poloha búrok sa predpovedať nedá, preto sa vydávajú výstrahy pre regióny, nie pre konkrétne miesta. Pokiaľ chcete vedieť presnejšie, či vás búrka zasiahne, sledujte polohu zrážok LIVE na našom iRadare.

Najnovšie správy