Búrky sa ešte stále tvoria. Ďalšie môžu prísť aj v noci

19.06.2019 o 20:01 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území sa silne labilizuje vzduchová hmota v ktorej sa tvoria početné prehánky a búrky. Ďalšie nás čakajú aj v nasledujúcich hodinách.

Búrky sa ešte stále tvoria. Ďalšie môžu prísť aj v noci

Naša oblasť sa nachádza v teplom a vlhkom vzduchu. Tento vzduch ste určite pociťovali na vlastnom tele aj vy. Vzduch nad nami je totiž dusný. Ak takýto vzduch ohrievajú slnečné lúče počas dňa, tak ten sa labilizuje a v takomto instabilnom vzduchu veľmi rýchlo vzniká kopovitá oblačnosť aj búrky.

Búrky však dnes nemali výraznejšiu dynamiku a to bol dôvod aj dnešného charakteru búrok, ktoré boli skôr orografické, čiže viazané na hory. Vznikali jednotlivé búrkové bunky a to nielen na našom území, ale v celej našej oblasti, čo vidieť aj na zázname z detekcie bleskov, kde vidieť, že bleskovej aktivity dnes bolo na našom území veľmi veľa.

záznam z dnešnej detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
záznam z dnešnej detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz

Aktuálne sa búrky vyskytujú v oblasti Trenčína, no na našom území sa môžu vyskytovať aj v nasledujúcich hodinách. 

Podľa najnovších numerických modelov je pravdepodobnosť búrok predovšetkým na juhu nášho územia a to až do ranných hodín. Búrky by tu mohli doraziť zo susedného Maďarska.

Búrky sa však ojedinele môžu vytvárať aj inde. Výraznejšia búrková činnosť sa bude zasa rozmáhať v priebehu zajtrajšieho dňa a popoludní a podvečer zrejme dorazia od severozápadu aj výraznejšie frontálne búrky.

 

Najnovšie správy