Búrky sa môžu objaviť už v sobotu večer. V nedeľu ich čakajte opäť

20.08.2020 o 09:23 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počasie bude do soboty večera mimoriadne teplé a slnečné. V sobotu večer dorazí na naše územie studený front, ktorý prinesie aj búrky. Počas nedele očakávame ochladenie a opäť aj búrky.

Búrky sa môžu objaviť už v sobotu večer. V nedeľu ich čakajte opäť

Počasie je na našom území už od štvrtku ovplyvňované rozsiahlou oblasťou vysokého tlaku vzduchu, ktorá sa tiahne od západného Ruska až nad Stredozemné more. 

Po zadnej strane tejto tlakovej výše prúdi do našej oblasti teplý vzduch. Takéto počasie by malo pretrvávať minimálne do soboty večera.

Postupne ale začne počasie ovplyvňovať hlboká tlaková níž so stredom nad Britskými ostrovmi. Táto tlaková níž a s ňou spojený rozsiahly studený front sa bude vlniť nad strednou Európou a počas soboty večer a nedele postúpi aj cez naše územie.

Synoptická situácia počas soboty, zdroj: CHMI
Synoptická situácia počas soboty, zdroj: CHMIV sobotu vo večerných hodinách očakávame, že front by mal začať ovplyvňovať počasie na krajnom západe Slovenska. Priniesť by mal postupné ochladenie, no vyskytnúť sa môžu aj silnejšie búrky.

Očakávaný úhrn zrážok za víkend
Očakávaný úhrn zrážok za víkend
 
Počas noci na nedeľu by už mal postúpiť nad stredné Slovensko a búrky tak počas dňa očakávame aj na strednom a východnom Slovensku.

Zatiaľ čo v sobotu budú denné maximálne teploty dosahovať +27 až +34 °C, v nedeľu to už bude menej, s dennými maximami od +22 do +29 °C. Ochladenie tak nebude výrazné, no charakter počasia sa zmení na búrlivejší, s väčšou oblačnosťou. 

Zmena teploty za posledných 24 hodín
Zmena teploty za posledných 24 hodín k nedeli o 12:00

Návrat k slnečnému počasiu je zatiaľ nejasný. Modely počítajú s možnou sériou slnečných dní v priebehu stredu budúceho týždňa, tento scenár ale zatiaľ nie je vysoko pravdepodobný.

Najnovšie správy