Búrky sa prehnali Slovenskom. Dnes však predpoveď nevyšla. Prečo ?

30.08.2020 o 22:45 - Peter Minárik
  • Článok

Počas dnešného dňa sa našou oblasťou mali hnať extrémne silné búrky. Pred nimi varovalo hneď niekoľko meteorologických ústavov a inštitúcii. Búrky však boli napokon slabšie.

Búrky sa prehnali Slovenskom. Dnes však predpoveď nevyšla. Prečo ?

Dnešné predpovede numerických modelov počítali s tým, že nás dnes zasiahnu mimoriadne silné búrky. Podmienky boli takmer ideálne pre vznik supercelárnych búrok.

Búrky mali dnes prinášať mimoriadne silné prejavy. Varovalo pred nimi hneď niekoľko meteorologických inštitúcii. 2. stupeň pred búrkami vydali Rakúšania, ale aj Česi. Český hydrometeorologický ústav vydal pre celú Moravu výstrahu 2. stupňa, no reálne tu udrelo len zopár bleskových výbojov v rámci prehánok.

Najextrémnejšie búrky dnes mali byť na juhozápade Poľska, kde dokonca služba Estofex vydala výstrahu 3. stupňa, čo sa nestáva tak často. Dnešné búrky však boli o niečo slabšie ako sa pôvodne očakávalo.

Predpoveď pre Slovensko však čo sa intenzity búrok celkom vyšla. Od Bratislavy sa cez Považie až po Oravu prehnal búrkový systém, ktorý síce rýchlo postupoval, ale na jeho čele sa vyskytovali nárazy vetra s rýchlosťou až okolo 90 km/h.

Tento búrkový systém vyvracal stromy a lámal konáre, no mal byť ešte o niečo silnejší, čo sa však nestalo.

Takéto situácie, kedy predpoveď zásadne nie celkom vyjde sa stávajú a to obzvlášť na zvlnených studených frontoch, ktorý aj aktuálne postupuje cez Európu.

Tento studený front doslova stojí a to obzvlášť komplikuje simulácie ďalšieho vývoja. Jednotlivé deje v atmosfére je tak obtiažne predpovedať. Obvykle však zvlnené fronty dokážu prinášať v súčasnom období silné búrky, no ich predpoveď je obtiažna.

Treba taktiež zdôrazniť, že meteorológovia pri tvorbe predpovedí a vydávaní výstrah ani tak nepredpovedajú búrky pre danú oblasť, napríklad okres, či mesto, čo je prakticky nemožné predpovedať. Meteorológovia len upozorňujú na možné priaznivé podmienky pre vývoj búrok.

Preto pri čítaní predpovedí a výstrah berte do úvahy, že sa opisujú očakávané podmienky v atmosfére, ktoré môžu pomáhať alebo brániť výskytu búrok. Predpovedať búrku pre konkrétnu oblasť, či nebodaj lokalitu na mape je v dnešnej dobe nemožné, pokiaľ búrková bunka ešte nevznikla a nie je jasná jej presná trajektória. Predpovedať búrku sa dá v dnešnej dobe pre konkrétnu lokalitu maximálne niekoľko jednotiek až desiatok minút vopred.

Najnovšie správy