Búrky sa rozpadli. Ich pozostatky prinášajú dážď, pršať bude aj v noci

11.05.2020 o 21:35 - Ľubomír Franko
  • Článok

Búrky spojené s prechodom studeného frontu už ustali a na hraniciach s Českom sa rozpadli. Ich pozostatky prinášajú potrebný dážď. Kde všade s ním máme počítať?

Búrky sa rozpadli. Ich pozostatky prinášajú dážď, pršať bude aj v noci

Zvlnený studený front, ktorý počas dnešného dňa priniesol výdatné zrážky a intenzívne búrky do susedných krajín, sa postupne približuje k nášmu územiu. 

Na čele tohto frontu sa počas dnešného dňa vyskytovali početné prehánky a búrky. Tie boli najintenzívnejšie na juhu Česka, kde priniesli prívalové zrážky, krupobitie a silný nárazový vietor. 

Búrky sa neskôr začali tvoriť aj v oblasti severovýchodného Rakúska a Južnej Moravy. Tieto búrky postúpili aj nad naše územie, no v suchom vzduchu sa po západe slnka rozpadli. 

Detekcia bleskov v strednej Európe, zdroj: Blitzortung
Detekcia bleskov v strednej Európe, zdroj: Blitzortung

Pozostatky búrok stále prinášajú veľa potrebný dážď. Ten sa vyskytuje aktuálne na Záhorí, v Trenčianskom kraji a postupne sa rozšíri aj nad západnú časť Žilinského kraja.

V noci bude slabo pršať, ráno môže padať sneh

Postupujúci front bude počas noci na utorok prechádzať cez naše územie ďalej na východ. Na fronte sa spočiatku bude vyskytovať dážď, ktorý ale nebude výdatný. 

Ráno sa oblačnosť studeného frontu bude nachádzať už na východe Slovenska. Dopoludnia sa od severozápadu bude vyčasovať. Viac oblačnosti ostane len na severe Slovenska.

Akumulovaný úhrn zrážok do utorkového večera
Akumulovaný úhrn zrážok do utorkového večera, model ICON-EU

Dážď sa teda počas noci vyskytne takmer na celom území, no bude len veľmi slabý. Celkovo naprší do utorku do večera len do 5 mm, čo pretrvávajúcemu suchu určite nepomôže. 

V ranných hodinách sa po zadnej strane frontu začne na naše územie dostávať studený vzduch, na severe tak môže ráno snežiť. 

Najnovšie správy