Búrky sa tvoria na východe, ale aj na západe. Na severe výdatne prší

19.08.2020 o 13:48 - Ľubomír Franko
  • Článok

Viaceré miesta Slovenska trápia intenzívne zrážky. Na severe výdatne prší, na východe a na západe sa tvoria prehánky a búrky.

Búrky sa tvoria na východe, ale aj na západe. Na severe výdatne prší
Ilustračná foto

V stredu popoludní sa situácia v počasí výraznejšie nezmenila. V oblasti stredného Slovenska, predovšetkým v jeho severnej časti sa vyskytuje veľká oblačnosť. Na severe Trenčianskeho kraja, v Žilinskom kraji a na Spiši výdatnejšie prší. Výraznejšie zrážky namerali ale aj na Gemeri.

Najviac zrážok spadlo pri daždi za posledných 6 hodín na Gemeri, v obci Štrkovec až 36,9 mm. Výraznejšie zrážky pozorovali aj v Červenom Kláštore, kde spadlo cez 35 mm. Okolo 20 mm napršalo aj na severovýchode Oravy či na Kysuciach.

Úhrn zrážok za posledných 6 hodín, zdroj: SHMÚ
Úhrn zrážok za posledných 6 hodín, zdroj: SHMÚ

Početné prehánky a búrky sa ale tvoria na viacerých miestach východného Slovenska. Najvýraznejšie sú momentálne v Gelnici a v okolí Moldavy nad Bodvou. Postupne sa ale môžu vyskytnúť takmer na celom východnom Slovensku, s výnimkou západu Gemera, Spiša a krajného východu.

Slabšie prehánky a búrky sa tvoria aj na západe Slovenska. Blýska sa na severe Záhoria, prehánky sa vyskytujú aj v Podunajskej nížine. Tieto búrky a prehánky ale nie sú intenzívne a prinášajú len krátkodobejšie lejaky.

Zrážky sa najmä na strednom a východnom Slovensku budú vyskytovať až do večerných hodín. Prehánok a búrok bude na západe do večera ubúdať. Počas zajtrajšieho dňa očakávame prevažne polooblačné počasie, zrážky sa očakávajú už len výnimočne.

Najnovšie správy