Búrky si vyžiadali prvú obeť a ťažko zranenú. V Európe udrelo cez 130 000 bleskov

05.06.2021 o 21:52 - Peter Minárik
  • Článok

Mimoriadne silné búrky ešte stále vyčíňajú v strednej Európe a to vrátane Slovenska. Najvážnejšia situácia je v oblasti Álp. Len počas soboty udrelo v našom regióne už viac ako 135 000 bleskov. Silné búrky pritom budú pokračovať.

Búrky si vyžiadali prvú obeť a ťažko zranenú. V Európe udrelo cez 130 000 bleskov
foto: dpa

Oblasť strednej Európy sužujú mimoriadne silné búrky, ktoré si už vyžiadali miliónové škody. Okrem materiálnych škôd však búrky majú prvú obeť a ťažko zranenú osobu.

Silné búrky prináša brázda nízkeho tlaku

Uplynulé hodiny prúdi do našej oblasti teplý vzduch od juhu. Tento teplý vzduch tak prináša aj na Slovensko pomerne vysoké teploty, ktoré sa v sobotu na západe krajiny šplhali až k hranici +30 °C.

V tomto teplom vzduchu sa však nad našou oblasťou udržuje brázda nízkeho tlaku vzduchu a súčasne sa cez Nemecko, Česko až nad Slovensko tiahne línia konvergencie.

Línie konvergencie sa vytvárajú pred studeným frontom v teplom sektore oblastí nižšieho tlaku vzduchu, v dôsledku čoho sa vzduch v tejto línii zbieha a je nútený stúpať, čo vedie k tvorbe kopovitej oblačnosti a k spusteniu búrkovej činnosti. Línie konvergencie obvykle naznačujú pomerne silnejšie búrky.

Silné búrky sa už počas včerajšieho dňa vyskytovali v oblasti Beneluxu, Francúzska a na západe Nemecka. Dnes sa silné búrky presunuli ďalej smerom na východ do našej oblasti.

Búrky priniesli cez 135 000 bleskov

Počas dnešného dňa sa v našej oblasti vyskytli početné búrky. Situácia, ktorú máme v našej oblasti teraz, kedy sa tu nenachádza žiadny front, ktorý by prinášal dynamiku, ale len plytká brázda nižšieho tlaku sa v oblasti línie konvergencie tvoria početné a samostatné búrkové bunky. Dnes sa vyskytlo veľké množstvo jednotlivých búrok, ktoré dokopy priniesli do oblasti strednej Európy viac ako 135 000 bleskov. Na Slovensku udrelo k 21:30 len okolo 1320 bleskov.

dnešné zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
dnešné zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Intenzívne búrky dnes boli sprevádzané predovšetkým prívalovými zrážkami a práve tie páchali najväčšie materiálne škody.

Búrky majú jednu obeť a ťažko zranenú

V oblasti Stuttgartu zomrel jeden robotník po tom, ako prívalový dážď zaplavil tunel v ktorom práve pracoval s kolegom. Voda podmyla lešenie, strhla ho a muž skončil pod vodou. Jeho traja kolegovia skončili v nemocnici.

Takmer k ďalšej tragédii došlo po tom ako do skupiny cyklistov udrel blesk. 12 ročné dievča po údere blesku stratila kontrolu nad bicyklom a následne ju zrazilo auto. Momentálne sa nachádza v düsseldorfskej nemocnici s veľmi vážnymi zraneniami. 

Búrky spôsobujú ešte stále škody predovšetkým v Bavorsku a v Dolnom Sasku, kde voda zaplavuje domy a ulice. Prívalové povodne páchajú miliónové škody.

Búrky aj na Slovensku

Sobota priniesla aj na naše územie pomerne intenzívne búrky, ktoré sa vyskytli predovšetkým na strednom a východnom Slovensku. Výraznejšie škody však nenapáchali.

Ďalšie búrky sa budú vyskytovať na našom území v priebehu nedele, ale už by mali byť slabšie ako počas dnešného dňa. Búrky sa však vyskytnú aj na západnom Slovensku.

Najnovšie správy