Búrky, sneh, povodne: Amerika je zmietaná extrémami v počasí

28.11.2019 o 06:45 - Spojené štáty americké - Veronika Salayová
  • Článok

Severná Amerika je v tieto dni ostro skúšaná, čo sa týka rôznych extrémov v počasí. Nevyhýbajú sa jej silné búrky, intenzívne sneženie či hroziace povodne. Extrémne počasie však bude pokračovať.

Búrky, sneh, povodne: Amerika je zmietaná extrémami v počasí
Foto: Weather Underground

Na stredozápade USA, najmä v oblasti Minneapolis, napadlo v stredu 20 cm. Národná meteorologická služba predpovedá, že výška snehovej pokrývky v nasledujúcich dňoch bude stúpať, a to do výšky 30 cm.

Silná búrka sprevádzaná silným vetrom smeruje na sever od Michiganu a New Yorku. V týchto oblastiach môže spadnúť až 25 cm snehu. V ďalšie dni snehová búrka bude mieriť do Nového Anglicka.

Na druhej strane krajiny, v Oregone a severnej Kalifornii, taktiež nie je ideálne počasie.  Fúka tu veľmi silný vietor a podľa odhadov predpovedí počasia v horských oblastiach môže napadnúť až 120 cm snehu. 

Čím ďalej na juh, tým je pravdepodobnejšie, že sa sneh zmení na dážď, čo spôsobí riziko rozsiahlych povodní. Môže sa to dotknúť  oblastí od San Diega po Los Angeles.

Podľa predpovedí počasia bude búrka smerovať na východ. 

Prudké počasie zmarilo plány pre viac ako 55 miliónov Američanov, ktorí oslavujú Deň vďakyvzdania. Doprava skolabovala na všetkých frontoch. Ťažkosti sa vyskytujú v automobilovej, vlakovej aj leteckej doprave.

Najnovšie správy