Búrky spôsobujú škody a odkláňajú lety. Prvé búrky sú už na Slovensku

25.07.2021 o 20:18 - Peter Minárik

Búrky, začínajú nad Rakúskom naberať na intenzite a už čoskoro dorazia na naše územie. Nad Rakúskom v týchto chvíľach páchajú škody a medzičasom sa prvé búrky objavujú aj na Slovensku.

Búrky spôsobujú škody a odkláňajú lety. Prvé búrky sú už na Slovensku

Počasie v našej oblasti dnes ovplyvňuje studený front pred ktorým do našej oblasti prúdi teplá a instabilná vzduchová hmota. Tento studený front sa vlní a na ňom sa tak tvoria početné búrky.

Intenzívna búrková činnosť sa vyvíja v oblasti Rakúska, kde sa formuje kompaktný búrkový systém, no už čoskoro dorazia pomerne silné búrky aj na Slovensko, kde medzičasom zatiaľ vznikajú slabšie búrky.

Veľké krúpy a silný vietor v Rakúsku

Všetko sa to začalo rozvíjať dnes v popoludňajších hodinách v oblasti západného Rakúska, kde sa vyskytli silné búrky, ktoré boli sprevádzané prívalovými zrážkami. 

Búrky v Rakúsku sú sprevádzané na ich čele silným nárazovým vetrom. Napríklad na stanici Kremsmünster, ktorá sa nachádza zhruba 30 km južne od Linzu namerali vietor o sile až 100 km /h. Okrem silného vetra produkujú búrky aj veľké krúpy, pred ktorými platí výstraha 3. stupňa. 

takéto krúpy padali v údolí Murz, zdroj: Skywarn.at
takéto krúpy padali v údolí Murz, zdroj: Skywarn.at

V týchto chvíľach sa vytvoril kompaktný búrkový systém, ktorý sa tiahne od južného Česka cez Rakúsko až nad Alpy. Búrky siahajú až do výšky 15 km a vplyvom toho sa tomuto búrkovému systému začínajú vyhýbať lety. 

Riadiace stredisko letovej prevádzky Eurocontrol tak má plné ruky práce a musí odkláňať lety. Na aktuálnom zábere zo služby Flightradar24 možno vidieť vyprázdnený vzdušný priestor nad južným Českom a severným Rakúskom.

lietadlá búrku obchádzajú, zdroj: Flightradar24
lietadlá búrku obchádzajú, zdroj: Flightradar24

Letisko Viedeň už informovalo, že po 21:00 začnú odlety naberať meškanie. V tomto čase totiž búrka dorazí do Viedne a odbavovanie letov tak bude pozastavené.

Prvé búrky aj na Slovensku

Tak ako sa očakávalo, tak prvé búrky sa začínajú už na našom území vytvárať a to ešte pred búrkovým systémom, ktorý dorazí pred polnocou na Slovensko.

Búrky sa tvoria v okolí Trnavy a v oblasti Považia, kde prinášajú krúpy a prívalové zrážky. Nebezpečnejšie búrky však ešte len dorazia. Ich pohyb sledujte TU.