Búrky trápia aj Českú republiku: Sprevádzajú ich vietor, dažď a krúpy

13.06.2020 o 17:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Búrky neúradujú len na území Slovenska, ale trápia aj obyvateľov okolitých krajín. V sobotu popoludní boli aktívne najmä na Ukrajine, v Česku či v Nemecku.

Búrky trápia aj Českú republiku: Sprevádzajú ich vietor, dažď a krúpy
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Českí meteorológovia varovali pred búrkami, pri ktorých mal hlavné nebezpečie predstavovať prívalový dážď, keď sa lokálne očakával úhrn aj okolo 50 mm zrážok.

Búrky tam začali vznikať okolo poludnia vo Frýdlantskom výbežku a na západe Šumavy. Krátko na to sa začali objavovať silnejšie zrážky, kde napr. v Železné Rudě spadlo za hodinu 40 mm zrážok, pričom toto číslo ešte narastalo. Zvlášť na severe Čiech začala prudko stúpať hladina riek, takže hrozia bleskové povodne.

Okrem výdatnejších zrážok sa miestami objavil aj silnejší vietor, napr. v Prahe, Libuši dosiahli nárazy počas búrky rýchlosť 72 km/h. Hasiči tam kvôli popadaným stromom museli do 17. hodiny zasahovať takmer 40 krát. Okolie Lukavíc v Pardubickom kraji zasa potrápili krúpy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#? #brr #bourka #pocasi #dest #kroupy #storm #rain

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela L. (@michaelalass),

V Česku sa môžu tešiť aj z prvého tropického dňa v tomto roku. Na viacerých miestach tam teplota vystúpila na viac ako +30 °C.

Aktuálnu polohu búrok na Slovensku, ale aj časti Českej republiky, môžete sledovať TU.

Najnovšie správy