Búrky udreli na Európu a spôsobili škody. Očakávajú sa aj u nás

Článok
Masívne búrky udreli v uplynulých dvoch dňoch v Európe. Počas piatka a soboty udrelo nad Európou viac ako 600 000 bleskov.

Cez Európu sa presúva výrazný studený front, ktorý začal nad Európou úradovať už počas piatka. Do Francúzska a nad Benelux priniesol studený front mohutné búrky. Boli zaznamenané aj supercelárne búrky, ktoré vyprodukovali aj tornádo. Pre búrku musel byť prerušený aj semifinálový tenisový zápas Roland Garros medzi Andym Murraym a Novakom Djokovičom, ktorý sa v Paríži dohral včera už za priateľnejších podmienok. V Paríži sa teplota v piatok šplhala k +33°C a počas včerajšieho dňa len okolo +22°C. Toto ochladenie priniesol spomínaný studený front, ktorý včera dorazil do alpskej oblasti.

 

Nemecku narobil problémy najmä prívalový dážď

Búrky sa v sobotu začali opäť vyvíjať v alpskej oblasti, kde sa aj počas väčšiny dňa udržiavali. Priniesli mohutné prívalové zrážky a krupobitie. Mestečko Karlsruhe na západe Nemecka zasiahli búrky s prívalovými zrážkami, ktoré priniesli až okolo 100 mm zrážok. Mesto sa tak ocitlo pod vodou.

Krupobitie zasiahlo Švajčiarsko

Pred búrkami vrcholil vo Švajčiarsku prílev teplého vzduchu, ktorý v Bazileji vyniesol ortuť v teplomery až na +34,2°C. Popoludní udreli búrky, ktoré zasiahli najmä oblasť okolo Bernu. Hasiči museli čerpať vodu zo suterénov a škody spôsobili obrovské krúpy, ktorých priemer bol až okolo 5 cm. Krúpy poškodili niekoľko áut.

 

Búrky sa tvorili v teplom a vlhkom vzduchu

Po zadnej strane tlakovej výše, ktorá sa rozprestiera nad východnou Európou prúdi zo Stredozemia vlhký a teplý vzduch a práve v ňom sa búrky tvoria. Na zázname z detekcie bleskov, ktorá za včerajší deň eviduje stovky tisíc bleskov vidieť, že sa búrky tvorili predovšetkým v oblasti hôr. Kopovitú oblačnosť z ktorej sa búrky vytvorili produkovali Pyreneje, Apeniny aj Alpy.

Nasledujúce dni treba počítať s búrkami najmä v centrálnej časti Európy. Búrky sa totiž budú počas popoludnia tvoriť v oblasti Karpatského oblúka a budú tak na dennom poriadku aj na našom území.

img