Búrky úradujú už niekoľko hodín. Sprevádzané sú výdatnejšími zrážkami

23.08.2020 o 09:57 - Dominik Cenkner
  • Článok

V dnešnú predposlednú augustovú nedeľu sa o počasie stará studený front, ktorý k nám priniesol nielen mierne ochladenie, ale najmä búrky. Tie sa na Slovensku vyskytujú už od nočných hodín a vyzerá to tak, že ešte niekoľko chvíľ tu s nami pobudnú.

Búrky úradujú už niekoľko hodín. Sprevádzané sú výdatnejšími zrážkami
Ilustračné. Foto: Ladislav Madaj

Včera to vyzeralo na deň bez búrok, ale tie sa nakoniec ozvali. Prvé búrky sa začali vytvárať priamo nad Bratislavou po 23. hodine a boli pomerne intenzívne. Okolo polnoci sa búrky sformovali aj v okolí Trenčína. V oboch prípadoch sa začali presúvať severovýchodným smerom.

Ráno po 6. hodine sa búrky objavili na východnom Slovensku, a to v okolí Starej Ľubovne či Kežmarku. Postupne nabrali východný smer. Po pol deviatej radary hlásili búrky v Lipanoch či Bardejove.

V týchto chvíľach sa búrky vyskytujú na slovensko-poľskom pohraničí. Zopár bleskov však zaznamenali už aj na Liptove.

Z údajov zo zrážkomerných staníc je pekne vidieť, kadiaľ sa búrky presúvali. Najväčšie úhrny zrážok doposiaľ namerali na stanici Bošáca - Zabudišová, a to 41,3 mm. Nezaostáva ani Bratislava (39,6 mm) či Uloža, ktorá sa nachádza neďaleko Levoče, kde zaznamenali 33,3 mm zrážok.

Búrky sa počas nedele očakávajú najmä na strednom a východnom Slovensku. Ich aktuálnu polohu môžete sledovať TU, alebo prostredníctvom nášho iRadaru.

Najnovšie správy