Búrky už trápia Považie. Udierajú nebezpečné blesky

10.08.2018 o 15:25 - Peter Minárik
  • Článok

Na severozápade Slovenska sa tak, ako sa dnes očakávalo vyskytujú prvé búrky. Tie sú veľmi nebezpečné, vzhľadom na charakter bleskov.

Búrky už trápia Považie. Udierajú nebezpečné blesky

Práve v týchto chvíľach sa vyskytujú silné búrky v oblasti severozápadného Slovenska. Bičujú sever Záhoria, ale predovšetkým Považie a Kysuce, kde búrky prinášajú intenzívne zrážky. Búrky sa neustále regenerujú v rámci hôr, ako vidieť aj na nižšie priloženej radarovej animácii.

Búrky na severozápade sú veľmi nebezpečné vzhľadom na charakter bleskov. Len za uplynulé dve hodiny udrelo cez 8000 bleskov, pričom drvivá väčšina z nich až cez 90 % je vo forme CG bleskov.

CG blesk je blesk medzi nebom a zemou. Obzvlášť nebezpečný je, ak ide o kladný CG+ blesk, ktorý často udiera aj z jasnej oblohy a mimo hlavného búrkového mraku. Tento blesk zabíja a spôsobuje najväčšie škody, nakoľko je najsilnejší. Viac o bleskoch a ich typoch sa dozviete TU.

CG+ bleskov je zo všetkých bleskov aktuálne na severozápade až 40%, čo je vysoké číslo. Na búrky si tek treba dať veľký pozor.

Najnovšie správy