Búrky vyčíňajú v Európe. Vo Francúzsku a v Belgicku zosadlo tornádo

10.05.2020 o 16:06 - Peter Minárik
  • Článok

Na studenom fronte, ktorý ovplyvňuje počasie v Európe sa tvoria početné búrky, ktoré trápia mnohé štáty. Búrky priniesli už dve tornáda, či nebezpečný úder blesku, ktorý zničil dom.

Búrky vyčíňajú v Európe. Vo Francúzsku a v Belgicku zosadlo tornádo
foto: RMN, La Bretagne en Musique

Studený front, ktorý sa vlní a oddeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty nad Európou prináša výrazné zrážky a búrky, ktoré sa aj dnes vyskytujú predovšetkým v západnej Európe a v západnej časti strednej Európy.

Včera na západe Francúzska zosadlo aj tornádo. To postihlo obce Porsalic, Pennhiel a Quilihuel. Udalosť mobilizovala 16 posádok hasičov, ktorí vyrazili na pomoc. Tornádo na západe Francúzska poškodilo celkovo 7 budov a 5 motorových vozidiel.

K ďalšej udalosti došlo dnes v Belgicku pri dedinke Meer v popoludňajších hodinách. Tornádo však podľa predbežných správ nespôsobilo škody a zosadlo mimo zastavané oblasti.

Nevystrájajú však len tornáda, ale aj blesky. Vo švajčiarskom Goldachu včera jeden z bleskov udrel do domu, následkom čoho začala horieť strecha. Úder blesku nikoho nezranil, no rodina bude musieť vymeniť strechu.

Búrky sa vyskytujú aj teraz nad mnohými krajinami Európy. Celkovo k 16:00 zaznamenala detekcia bleskov nad Európu už 30 000 bleskov. 

Búrky už vystrájajú aj v strednej Európe. Hlásia ich z okolia Viedne, či Prahy. Aktuálnu polohu búrok sledujte tu.

Najnovšie správy