Búrky začínajú postupovať nad Slovensko. Preženú sa najmä západom

03.10.2020 o 20:25 - Peter Minárik
  • Článok

Nad naše územie sa nasúva studený front, na ktorom čele sa vytvárajú pomerne výrazné búrky. Tie prinášajú predovšetkým silný nárazový vietor. Búrky by mali vystrájať až do rána.

Búrky začínajú postupovať nad Slovensko. Preženú sa najmä západom

Dnešný deň priniesol na naše územie pomerne príjemné počasie. Po okraji tlakovej níže Brigitte, ktorá prinášala aj silný nárazový vietor prúdil do našej oblasti od juhu veľmi teplý vzduch, vďaka čomu sa dnes dostali teploty na vysoké hodnoty.

Na juhu Podunajskej nížiny vystúpili teploty až nad hranicu +25 °C, pričom nad hranicu +20 °C sa teploty dostali na viacerých miestach. Takýmto teplotám je však nateraz koniec.

Cez Európu postupuje studený front, za ktorým začína prenikať studený vzduch a tento studený front v týchto chvíľach začína postupovať nad naše územie.

Vplyvom dobrej dynamiky a výrazného teplotného kontrastu sa na čele tohto studeného frontu dnes formujú búrky. Tie zasiahli predovšetkým Balkán a okolie Jadranu, kde dnes už udrelo viac ako 100 000 bleskov.

doteraz zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
doteraz zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Intenzívne búrky z oblasti Balkánu postupujú k severovýchodu cez Maďarsko a Rakúsko a v týchto chvíľach sa prvé búrky začínajú vyskytovať aj na našom území.

V nasledujúcich minútach a hodinách treba počítať s tým, že búrky sa budú rozširovať smerom k východu, pričom zasiahnu mnohé oblasti západnej polovice Slovenska. V skorých ranných hodinách by mali búrky slabnúť a prechádzať do dažďa.

Na čele búrok počítajte so silným nárazovým vetrom, ktorý môže prekonávať nárazy s rýchlosťou cez 25 m/s. Búrky budú sprevádzané predovšetkým výrazným lejakom.

Postup búrok a aktuálnu polohu zrážok sledujte TU.

Najnovšie správy