Búrky zasiahli Bratislavu. Počas noci potrápia Slovensko

29.08.2020 o 22:10 - Dominik Cenkner
  • Článok

Búrky, ktoré sa po 18. hodine začali vyskytovať aj na Slovensku ešte stále neutíchli, ba naopak. Búrlivo je na viacerých miestach Slovenska a nezmení sa to zrejme ani v najbližších hodinách.

Búrky zasiahli Bratislavu. Počas noci potrápia Slovensko

Prvé búrky sa začali tvoriť na Liptove a juhu stredného Slovenska. Neskôr na západ dorazilo búrkové pásmo z Maďarska, kde sa vyskytla aj supercela, ktorá oblasť na severozápade u našich južných susedov doslova zasypala krúpami.

V týchto chvíľach sa najintenzívnejšie búrky vyskytujú v Bratislave a v širšom okolí, ale aj Prievidzi, Banskej Štiavnici či na východe v okolí Prešova a Gelnice. Sprevádzané sú najmä výdatnejšími zrážkami, ale lokálne sa objavili aj krúpy.

Z radarových údajov vyplýva, že neďaleko Levíc, ale tiež aj v ďalších oblastiach mohlo spadnúť aj viac ako 50 mm zrážok. Naopak krúpy v priemere okolo 2-3 cm spôsobili v Kmeťovciach, v okrese Levice, aj menšie škody.

Krúpy v Kmeťovciach spôsobili aj škody, Foto: Miroslav Tobiaš
Krúpy v Kmeťovciach spôsobili aj škody, Foto: Miroslav Tobiaš

Výrazná je aj blesková aktivita, kým okolo 20. hodiny detekcie bleskov zaznamenali niečo vyše 400 úderov, o 22. hodine to je už vyše 800 úderov bleskov.

Búrky sa v týchto chvíľach presúvajú severovýchodným smerom, pričom nie je vylúčené, že doznievať budú až v skorých ranných hodinách. Ich aktuálnu polohu môžete sledovať prostredníctvom nášho iRadaru.

Najnovšie správy