Búrok na Slovensku pribúda. Zasiahnu aj Bratislavu

29.07.2022 o 17:32 - Dominik Cenkner

Počasie v našej oblasti dnes ovplyvňujú búrky. Prvé búrky sa u nás začali tvoriť na pomedzí stredného a západného Slovenska. Ďalšie miera aj na naše hlavné mesto.

Búrok na Slovensku pribúda. Zasiahnu aj Bratislavu
Ilustračné foto, zdroj: Emília Franeková

Už v dopoludňajších hodinách začala oblačnosť nad Slovenskom pribúdať. Toto pribúdanie oblačnosti súviselo so zrážkovým poľom, ktoré prináša zrážky do oblasti východného Rakúska a nad Moravu.

Prvé búrky sa na Slovensku začali tvoriť krátko pred 13. hodinou. A to v okolí Handlovej.

S pribúdajúcim časom je ich viac a viac pričom jedno búrkové rozhranie mieri aj na Bratislavu. Ďalšie búrky sú aktívne v Žilinskom kraji či lokálne aj v iných častiach Slovenska.

Búrky mieria na hlavné mesto

V týchto chvíľach sa už búrky tvoria aj južne od Bratislavy. Presúvajú sa však postupne na sever, takže zasiahnu aj Bratislavu.

Podľa radarových údajov tieto búrky naberajú na sile. Sprevádzané sú najmä výdatnými zrážkami, keď miestami môže spadnúť aj cez 30 mm zrážok.

Dnešné búrky v číslach

Piatkové búrky sú sprevádzané početnými bleskami. Detekcie bleskov ich do tejto chvíle zaznamenali cez 1400. Keďže s búrkami treba počítať aj v nasledujúcich hodinách, toto číslo ešte porastie.

Čo sa zrážok týka, najviac ich do 17. hodiny spadlo v okrese Čadca. Stanica Čadca-Horelica udáva úhrn za 6 hodín na úrovni 20,1 mm.

Na záver len dodáme, že aktuálnu polohu búrok môžete sledovať aj LIVE. K dispozícii je vám náš iRadar.