Čaká nás mimoriadne teplý víkend. V sobotu dorazia na Slovensko búrky

30.09.2020 o 19:45 - Peter Minárik
  • Článok

Počas nadchádzajúcich dní čaká Európu veľmi búrlivé počasie. Postará sa o to rozsiahla tlaková níž, ktorá sa bude nachádzať nad západnou Európou a po jej prednej strane bude do našej oblasti pumpovať veľmi teplý vzduch.

Čaká nás mimoriadne teplý víkend. V sobotu dorazia na Slovensko búrky

Nadchádzajúce dni prinesú nezvyčajný charakter počasia. Aktuálne sychravé, oblačné a chladné počasie bude prerušené pomerne príjemnými dňami. Sobota by mala priniesť veľmi teplé počasie s teplotami, ktoré by sa mohli šplhať až nad hranicu +25 °C, čo je na súčasnú ročnú dobu nezvyčajne veľa.

Počasie nielen u nás, ale v mnohých oblastiach Európy bude pod vplyvom rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa bude nachádzať nad západným pobrežím Európy a nad Francúzskom a práve po jej prednej strane bude do Európy prúdiť teplý vzduch od juhu.

Výrazný rast teplôt pocítime aj na našom území. Zatiaľ čo vo štvrtok vystúpia maximá na úroveň +15 °C, tak v piatok to už bude +20 °C a počas soboty môžu maximálne teploty atakovať hranicu +25 °C. Ojedinele by mohli teploty v sobotu vystúpiť aj vyššie.

Takéto teploty sú na súčasnú ročnú dobu pomerne nezvyčajné. V porovnaní s dlhodobým normálom by sobotňajšie teploty mohli byť až o takmer 10 °C vyššie ako je bežné.

Rozdiel očakávanej teploty od dlhodobého priemeru počas soboty
Rozdiel očakávanej teploty od dlhodobého priemeru počas soboty

Takéto teplé a dynamické počasie pripraví dobrú pôdu pred blížiacim sa studeným frontom, ktorý už v sobotu večer začne od západu ovplyvňovať počasie na našom území.

Numerické modely počítajú s tým, že na tomto studenom fronte sa môžu vytvárať pomerne časté búrky. Tie by sa mali presunúť v sobotu večer a v noci od západu smerom k východu a vyskytovať by sa mohli až do ranných hodín.

Víkendové búrky by mohli byť sprevádzané zosilnením vetra a to predovšetkým pred samotným príchodom búrky, ako aj zosilnením dažďa.

Cez víkend nás taka čaká pomerne pestré počasie. Najskôr treba počítať s teplým dňom, potom s búrlivou nocou a v nedeľu k nám za studeným frontom prenikne opäť chladnejší vzduch.

Najnovšie správy