Čaká nás tuhá a zasnežená zima ? .... Ach tie vyhliadky...

Článok
Dnes opäť vyšiel fantastický článok o predpovedi na nadchádzajúcu zimu. Aby samozrejme bol článok čo najčítanejší, tak sa v ňom dozviete o tuhej zime.
Naše veľmi čítané slovenské médium Topky.sk informovalo: ,,Podľa najnovších meteorologických prognóz ruských odborníkov bude prichádzajúca zima dlhá a chladná s častými vpádmi studeného vzduchu. Kým v minulom roku k nám podľa predpovede prúdil teplý vzduch od Atlantického oceána, teraz k nám v dôsledku cyklónov v Arktíde bude prúdiť ľadový vietor. Najchladnejšie by malo byť vo februári, keď má teplota klesnúť hlboko pod bod mrazu.,,
Odvoláva sa pritom na agentúru ITAR TASS. No tá síce toto napísala, len podstatné je, že sa to má týkať západnej časti Ruska, Ukrajiny a Bieloruska. Vpády arktického vzduchu sú v zime pomerne časté už aj teraz, teda ak nezoberieme do úvahy zimu 2013/2014, ktorá patrila k najteplejším za posledné roky.

A tu sa dostávame k názoru francúzskych ,,odborníkov,, ktorí veľmi tuhú zimu očakávali už minulý rok. Nakoniec sa riadne sekli a teraz prichádzajú vraj so 70% pravdepodobnosťou mokrej a chladnej zimy, čo v preklade vraj znamená poriadne zasneženú a studenú zimu.

Na tuhú zimu sa tak radšej nespoliehajte. Podstatnejší a reálnejší faktor je, že sa prebúdza El Niňo, ktorý ovplyvňuje klímu takmer po celom svete a koncom tohto roka by sa mal opäť vyskytnúť. El Niňo sa prejavuje oslabením studeného oceánskeho Peruánskeho prúdu a súvisiacim oteplením tamojších vôd.
Práve nepredvídanosť El Niňa dáva možnosti ďalších špekulácii. Nemeckí prognostici odhadujú, že december by mal byť slabo teplotne nad normálom. Január a február by mal zasa priniesť veľa zrážok a teploty okolo normy. El Niňo priniesol v rokoch 2010/2011 práve chladnejšiu zimu do Európy.

Odporúčanie na záver. I keď vyjadrenia všelijakých inštitúcii sa vraj prikláňajú k chladnejšiej zime, tak rozhodne nič nie je isté a El Niňo by mal mať výrazný vplyv na počasie u nás. Vysoko pravdepodobné však je, že sa teplá zima, ako tomu bolo uplynulý rok nevyskytne.
img