Čakajú nás chladné dni. Na severe Slovenska bude aj snežiť

12.10.2021 o 07:00 - Veronika Salayová

Na naše územie dorazilo ochladenie, ktoré dnes môže do vyšších polôh Slovenska priniesť sneženie. Snežiť bude aj v ďalších dňoch, pričom sa hranica sneženia bude pohybovať smerom nadol.

Čakajú nás chladné dni. Na severe Slovenska bude aj snežiť
Ilustračné. Foto: unsplash

Sériu teplých jesenných dní vystriedalo výrazné ochladenie, ktoré na Slovensko prinieslo ranné mrazy, pričom v niektorých lokalitách klesla teplota až na -5 °C.

Prílev studeného vzduchu sa dnes na našom území prejaví pomerne nízkymi teplotami a aj miernym snežením. Snehové vločky sa môžu dnes objaviť vo vyšších nadmorských výškach od hranice 1500 m n. m. Sneženie však nebude veľmi výdatné, očakáva sa spadne do 3 cm snehu. 

Kým sneženie sa dnes objaví len v horských oblastiach, v nasledujúcich dňoch môže snežiť už aj v obývaných oblastiach, avšak to sa týka len severného Slovenska.

Od stredy sa však ochladí o niečo viac a hranica sneženia klesne na 1000 m n. m., pričom v ranných hodinách môže klesať na 700 až 800 m n. m. 

Ďalšie dni budú chladné 

Ochladenie na našom území sa odrazí na denných maximálnych teplotách, ktoré budú tieto dni podpriemerné. Maximálne teploty sa budú počas dňa pohybovať len od +7 do +14 °C, pričom na severe Slovenska bude ešte chladnejšie.

Na Orave, Kysuciach, Liptove či na Spiši sa budú denné teploty pohybovať len od +5 do +9 °C.

V stredu sa ochladí ešte výraznejšie a denné teploty vystúpia najviac na +12 °C, pričom na severe bude len okolo +6 °C. Rovnaký charakter počasia nás čaká aj vo štvrtok. 

Počas noci a rána bude v týchto dňoch v dolinách a v kotlinách aj mrznúť. Na pocit  bude veľmi chladno, treba preto zvážiť v týchto dňoch vysokohorskú turistiku.

Viac o vývoji teplôt na ďalšie dni sa dozviete TU