Čakajú nás horúce a slnečné dni. Teplota vystúpi až na +30°C

Článok
Po početných búrkach sa chystá výraznejšie oteplenie a tropické teploty.

Naše územie trápili počas uplynulých dní početné prehánky a búrky. Na mnohé miesta priniesli výraznejšie úhrny zrážok a krupobitie. V stredu prešlo cez naše územie frontálne rozhranie, za ktorým sa vysoké teploty zmiernili. Búrky prinieslo najmä na východné Slovensko. Už počas najbližších dní búrky ustúpia, postupne sa oteplí a na mnohých miestach bude slnečno. Stabilné, teplé počasie vyvrcholí budúci týždeň, kedy dorazia tropické teploty.

Búrok postupne ubudne, slnečných lúčov pribudne

Synoptická situácia sa zmení. Dominantným tlakovým útvarom bude počas nasledujúcich dní tlaková výš. Pre naše územie to znamená menšiu oblačnosť a viac slnečných lúčov.

Zatiaľ čo počas uplynulých dní sme sa nachádzali v oblasti nevýrazného tlakového poľa, s častým prechodom nevýrazných studených frontov, najbližšie dní budú stabilné.

Mohutná tlaková výš sa bude s výnimkou Škandinávie a Britských ostrovov rozprestierať nad celou Európou. Stabilné počasie sa tak očakáva aj v okolitých krajinách. V Európe sa zároveň vytvorí situácia nazývaná aj "omega blok". Ide o situáciu, keď sa nad určitou oblasťou nachádzajú tlakové útvary v tvare gréckeho písmena omega. Tlaková výš je vtedy dominantným útvarom a evidujeme dlhšie trvajúce stabilné počasie. 

Bude veľmi teplo, až do +30°C

Po zadnej strane tlakovej výše sa bude do západnej a strednej Európy dostávať veľmi teplý, tropický vzduch. Ten k nám bude prúdiť až z Afriky. Otepľovať sa bude postupne a vysoké teploty zasiahnu najskôr západnú Európu. U nás horúčavy vyvrcholia v strede nasledujúceho týždňa, kedy teploty môžu v najteplejších lokalitách dosiahnuť alebo aj prekročiť hranicu +30°C. Teploty budú na túto ročnú dobu aj 6 až 8°C nad dlhodobým priemerom. Podobne kladné anomálie budú prevládať aj ostatných častiach Európy. 

Nasledujúce dni nás tak čaká stabilné, slnečné počasie s vysoko nadpriemernými, tropickými teplotami. Využite ich napríklad na oddych pri vode. Pozor však na dehydratáciu a úpaly. Nezabudnite si ani slnečný krém, keďže UV index bude veľmi vysoko, až na hodnotách 7-9. Pri hodnote UV indexu 7 sa pokožka spáli už v priebehu 20 až 30 minút.

img