Čakajú nás najdaždivejšie dni roka. Zrážky už zaplavujú obce a mestá

Článok
Po extrémnom suchu a horúčavách začal počasie ovplyvňovať studený front, ktorý do našej oblasti prináša veľmi vydatné zrážky.

Extrémne horúčavy dvíhali ortuť teplomera až k +40°C. Tie sú definitívne minulosťou a tento rok môžeme s istotou povedať, že tropické dni s teplotou nad +35°C by sa už nemali vyskytovať. Naopak, blíži sa upršaná jeseň, a tak daždivejších období bude pribúdať. Jedno daždivé počasie začalo v sobotu a v našej oblasti vydrží do stredy.

 

Nad našu oblasť sa totiž nasunul studený front, ktorý sa tu začal vlniť. V sobotu a v nedeľu priniesol predovšetkým silné búrky, ktoré sa vyskytli najmä na západe územia. Búrky priniesli výdatnejšie zrážky. V pondelok búrky vystriedal výdatnejší dážď a zrážok tak pribúda.

Počas nedele a pondelka spadlo najviac zrážok v Podunajskej nížine. Suverénne najviac spadlo v Kolárove a to cez 90 mm, pričom takmer 85 mm pochádza zo včerajších búrok a dažďa. V Dobrohošti spadlo 60 mm a v Hurbanove okolo 50 mm. Výrazné zrážkové úhrny sa vyskytli aj na Záhorí a v okolí Bratislavy a to od 20 do 40 mm.

Sucho bude v najbližších dňoch na väčšine územia definitívne zažehnané. Studený front sa tu bude vlniť až do stredy a nasledujúce dni tak môže priniesť nových 40 až 70 mm zrážok. Zrážky tak prinesú zatiaľ najdaždivejšie obdobie tohto roka. Tieto zrážky však spadnú najmä na západnom a strednom Slovensku. Práve v týchto oblastiach sucho skončí. Najmenej zrážok spadne na východe a pravdepodobne tu sucho vo viacerých oblastiach bude panovať naďalej.

Úhrn zrážok, podľa predpovede modelu GFS do stredy 23:59 v našej oblasti

Intenzívne zrážky očakávajú aj v okolitých krajinách. Zasiahnu Nemecko, Českú republiku, Poľsko a Maďarsko. Už v priebehu včerajšieho dňa búrky a výdatný dážď spôsobili komplikácie v mnohých mestách a obciach. Plné ruky práce mali hasiči napríklad v českom meste Rakovník a na severe Maďarska, kde prešlo výrazné zrážkové pole. Voda zaplavila aj budapeštianske štvrte.

Voda zatopila Rakovník (vľavo, foto: Jana Pokorná) aj Budapešť (vpravo, zdroj idokep.hu)

 

 

Zrážky by na našom území mali ustávať v priebehu štvrtka a nasledujúce dni zavládne pokojné počasie s teplotami do +30°C.