Čakajú nás podpriemerné teploty a sneženie. Čo prinesie týždeň?

03.01.2021 o 20:25 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počasie sa už v strede týždňa začne výraznejšie meniť. Teploty poklesnú a čakajú nás početné zrážky. Zatiaľčo v nížinách sa budú vyskytovať prevažne zrážky zmiešané, od stredných polôh môžu napadnúť centimetre snehu. 

Čakajú nás podpriemerné teploty a sneženie. Čo prinesie týždeň?
zdroj: Pexels

Zmena v počasí nebude rázna, no postupné. Už v týchto chvíľach sa v oblasti západnej Európy nachádza studený vzduch. Ten sa bude postupne presúvať aj nad naše územie a teploty budú postupne klesať.

Ešte počas uplynulého víkendu dosahovala teplota vo výške 1500 metrov asi 0 °C. Táto teplota je asi 3 až 4 °C nad dlhodobým priemerom. Teploty by ale mala postupne začať klesať. Najnižšia by mala byť počas piatku a soboty, kedy sa dostane na úroveň asi -7 °C.

Postupný pokles teploty v Bratislave vo výške 1500 metrov, zdroj: ECMWF
Postupný pokles teploty v Bratislave vo výške 1500 metrov, zdroj: ECMWF

Studený vzduch prenikne nad naše územie po zadnej strane samostatnej tlakovej níže, ktorá sa vytvorí v oblasti Balkánu a postúpi nad naše územie v priebehu utorka.

Následne sa v oblasti severného Stredomoria bude udržiavať tlaková níž, po ktorej prednej strane k nám budú od juhu prúdiť početné zrážky.

Európu čaká cyklonálne počasie, zdroj: WXcharts
Európu čaká cyklonálne počasie, zdroj: WXcharts

Už tlaková níž v utorok prinesie na viaceré miesta sneženie. To sa ale očakáva aj v závere pracovného týždňa a cez víkend.

Snehové zrážky by sa mali objaviť aj v nížinách, no len prechodne. V najnižších oblastiach pôjde najmä o dážď so snehom, no lokálne sa môže vytvoriť aj slabá snehová pokrývka.

V stredných a vysokých polohách ale treba počítať s centimetrami nového snehu. Celkovo by malo napadnúť od 5 do 15 centimetrov, vo vyšších polohách to môže byť aj viac ako 20 centimetrov nového snehu.

Týždeň by tak mal začať relatívne pokojným počasím. V utorok večer a v stredu očakávame sneženie, ktoré sa môže opäť vyskytnúť v závere týždňa a cez víkend. Slovensko a okolité krajiny tak konečne čaká zimné počasie.

Najnovšie správy