Čakajú nás prvé mrazy. Oteplí sa cez víkend

Článok
Po teplej prvej polovici septembra prišla do viacerých oblastí Európy prudká zmena a nástup jesene. Chladné počasie vydrží až do konca mesiaca.

Zatiaľ čo uplynulý týždeň prinášal do našej oblasti teploty o 3 až 5°C vyššie ako je dlhodobý priemer na súčasnú ročnú dobu, tak je takmer isté, že tento týždeň skončí nielen u nás, ale v mnohých ďalších štátoch Európy pod hranicou dlhodobého priemeru.

Vyhliadky nie sú až do konca septembra príliš optimistické a hovoria o tom, že babie leto nás zatiaľ nečaká.

Prúdi k nám studený a suchý vzduch

Do Európy totiž počas víkendu začal zatekať studený a suchý vzduch od severovýchodu.

Tento suchý vzduch je príznačný v tomto ročnom období pomerne rýchlym prehrievaním a naopak prechladzovaním. Prudko tak kolíšu teploty medzi dňom a nocou. Čoskoro prechladzovanie vzduchu pocítime výrazne aj na našom území. Čakajú nás nielen prvé mrazíky, ale aj mrazy.

Bude mrznúť

Na mnohých miestach Slovenska sa treba pripraviť na prízemné mrazy. Ak ste tak ešte nestihli pozbierať úrodu, tak je už najvyšší čas. Vo štvrtok by sa ranné minimálne teploty mali pohybovať na úrovni +9 až +3°C, na severe na +4 až 0°C. V prízemnej vrstve však bude ešte chladnejšie a najmä na severnom a strednom Slovensku preto ráno počítajte s prízemným mrazom.

Najchladnejší deň by mal byť štvrtok. Denné teploty by sa mali pohybovať len od +14 do +19°C, na severe okolo +12°C. Teploty by tak nemali prekonať hranicu +20°C. Štvrtkové teploty by sa na našom území mali pohybovať od 0 do 5°C pod hranicou dlhodobého priemeru.

Najchladnejšia noc bude noc na piatok. Nočné teploty budú klesať na +7 až +1°C, na severe však pôjdu teploty aj pod bod mrazu. Opäť platí, že v prízemnej vrstve bude ešte chladnejšie a prízemný mráz sa tak očakáva na mnohých miestach.

Oteplenie prinesie až víkend

Teploty by sa na našom území mali zmierňovať počas víkendu. Prestane k nám prúdiť studený vzduch a prúdenie sa zmení naopak na teplejšie západné. Nočné teploty sa zmiernia na +11 až +4°C a počas dňa by sa teploty mali dostať nad +15°C na +17 až +23°C.

img