Čakajú nás prvé prízemné mrazy

Článok
Blížiacu sa jeseň a koniec leta nezastavíme. Mnohí máte svoj pohľad na toto leto. Niekomu sa páčilo, niekomu nie. Každopádne blížiaca sa jeseň sa ozve
Za studeným frontom, ktorý v priebehu dnešného dňa postupuje cez naše územie začne prúdiť od severozápadu chladnejší vzduch, ktorý a postará o prepad teplôt. Súčasne sa v tomto chladnejšom vzduchu od juhozápadu cez naše územie ďalej smerom nad Ukrajinu bude rýchlo presúvať oblasť tlakovej výše, ktorá spôsobí prvé prízemné mrazíky.

Pri čiastočnom vyjasnení, ktoré nás čaká v noci zo štvrtka na piatok sa teploty vo výške dvoch metrov nad zemským povrchom budú pohybovať od +11 do +4°C. V prízemnej vrstve pár centimetrov nad zemským povrchom však býva zhruba o 3 až 5 stupňov chladnejšie, a tak treba očakávať možné ojedinelé mrazíky už na severe územia. V priebehu piatka sa ortuť teplomera vyšplhá na +18 až +25°C a veľmi podobne bude na tom aj sobota.

Ďalší studený front by cez naše územie mal postupovať v priebehu nedele a ten by opäť na mnohé miesta Slovenska mal priniesť dážď. Denná teplota sa v nedeľu vyšplhá len na +15 až +22°C, ale zrážky už v noci z nedele na pondelok ustanú a bude sa rýchlo vyjasňovať. Teploty by mali poklesnúť na +9 až +3°C. Ráno sa tak prízemný mráz môže vyskytnúť už na väčšej časti Slovenska.
Predpovede hovoria o tom, že v auguste už teploty na úrovni +30°C radšej nečakajte a pomaly sa chystajte na blížiacu sa jeseň. Tá meteorologická štartuje už 1.septembra a môžeme dúfať, že nám prinesie nejaké babie leto.