Časť Európy zasiahnu extrémne búrky. Vylúčené nie sú ani tornáda

27.10.2020 o 13:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Aj keď v našich končinách sme, aspoň to tak vyzerá, dali tento rok búrkam zbohom, neplatí to aj pre zvyšok Európy. Dokazuje to aj varovanie predpovednej služby Estofex, ktoré sa týka najmä južnej časti kontinentu.

Časť Európy zasiahnu extrémne búrky. Vylúčené nie sú ani tornáda
Ilustračné, Foto: pixabay.com

Práve Estofex vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami pre časť Chorvátska, Talianska, Malty a Grécka. Očakáva sa, že danú oblasť môžu zasiahnuť nadmerné zrážky, silné nárazové poryvy vetra či krupobitie.

Silné búrky vzniknú vďaka podmienkam, ktoré v danej oblasti momentálne panujú. V Taliansku sa totiž nachádza pretiahnutý studený front. Ten zaberá oblasť od severu až po juh krajiny a dokonca aj severné pobrežie Afriky.

Výstrahy pred búrkami pre dnešný deň, Foto: estofex.org
Výstrahy pred búrkami pre dnešný deň, Foto: estofex.org

Pred týmto frontom budú nestabilné vzdušné masy privádzať teplý a vlhký vzduch nad pevninu. Prvé búrky sa preto očakávajú v Taliansku už počas dnešného dňa. Najextrémnejšie prejavy počasia sa očakávajú na pobreží.

Počas noci sa následne v Iónskom mori sformuje cyklón. Ten zajtra prinesie do západnej a južnej časti Grécka výdatné zrážky, krupobitie či silné poryvy vetra.

Podľa predpovedných modelov to dokonca vyzerá tak, že pretrvávajúce podmienky budú vhodné aj na výskyt tornád. Situáciu budeme aj naďalej sledovať.

Najnovšie správy