Časti Španielska sú odrezané od sveta. Snežiť im však neprestáva

11.01.2021 o 16:00 - Španielsko - Veronika Salayová
  • Článok

Mimoriadne silná snehová víchrica Filomena odrezala od sveta niektoré časti Španielska. Sneženiu ešte v krajine nie je koniec a potrvá aj nasledujúce dni. 

Časti Španielska sú odrezané od sveta. Snežiť im však neprestáva
Foto: BBC

Snehová víchrica Filomena do stredného Španielsku priniesla najsilnejšie sneženie za posledné desaťročia. Víchrica si už od minulého týždňa, bohužiaľ, vyžiadala aj 4 obete.

Najviac postihnutými oblasťami, čo sa týka množstva snehu, sú okolie Madridu, Aragónsko, oblasť Valencie, Kastília-La Mancha a Katalánsko.

Španielska metropola Madrid napríklad takúto snehovú nádielku nezažila od roku 1971. Len od piatka do soboty napadlo v hlavnom meste až 50 cm čerstvého snehu. Cez noc teploty v niektorých častiach Španielska klesli na hodnotu -8 °C.

Na takéto enormné množstvo snehu Španieli nie sú zvyknutí, no napriek tomu sa mnohí vynašli. V španielskych uliciach sa objavujú bežkári a dokonca aj záprah ťahaný psami.  

Madrid je však kvôli množstvu snehu odrezaný od sveta. V meste nefunguje autobusová verejná doprava a nefungovalo ani medzinárodné letisko. Včera popoludní postupne začalo letisko obnovovať svoju prevádzku.

Asi 500 ľudí v celom madridskom regióne boli nútení prenocovať v dočasných prístreškoch potom, čo ostali „uväznení v snehu“.

Cestári sa aktuálne snažia odpratávať sneh aspoň z ciest, ktoré vedú do nemocníc kvôli zhoršenej pandemickej situácii v krajine, a zároveň, aby sa dopravili konvoje s vakcínami a dodávky potravín do odrezaných oblastí.

Cestári odpratávajú sneh z ciest. Foto: BBC
Cestári odpratávajú sneh z ciest. Foto: BBC

Vyhliadky ohľadom sneženia nasledujúce dni nie sú pre Španielov veľmi priaznivé. Snežiť by v krajine malo ešte do štvrtka. 

Najnovšie správy