Česi vyrážajú do Antarktídy skúmať následky klimatickej zmeny

16.12.2020 o 06:50 - Veronika Salayová
  • Článok

Skupina českých odborníkov dnes vyráža do Antarktídy, kde budú skúmať následky klimatickej zmeny. Ich misia bude trvať až do jari. 

Česi vyrážajú do Antarktídy skúmať následky klimatickej zmeny
Ilustračné. Foto: unsplash

Skupina ôsmich českých vedcov bude v Antarktíde opäť skúmať následky klimatickej zmeny na tamojšiu prírodu, informoval pre TASR Pavel Žára, tlačový hovorca Masarykovej univerzity v Brne, pod ktorej záštitou sa podarilo expedíciu uskutočniť.

Členovia expedície vyrážajú z Prahy už dnes a smerujú do Čile, kde ich následne čaká povinná dvojtýždňová karanténa. Pred plánovaným vstupom na územie Antarktídy začiatkom januára sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom testu PCR na koronavírus.

Následne bude expedícia podľa slovenskej agentúry pokračovať na českú Mendelovu polárnu stanicu, ktorá sa nachádza pri východnom pobreží Antarktického polostrova.

Terénne aktivity Českého antarktického výskumného programu budú súčasťou dlhodobého výskumu dôsledkov klimatickej zmeny na prírodu okrajových častí Antarktídy. Vedúcim vedeckej skupiny je klimatológ Kamil Láska z Geografického ústavu Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity, uvádza TASR. 

Vedci sa predovšetkým sústredia na zozbieranie vzoriek z približne dvadsiatich meteorologických staníc v okolí českej základe, ktoré im neskôr pomôžu v rámci ďalšieho výskumu v Česku ohľadom klimatických zmien. 

Výskumná skupina sa plánuje do Česka vrátiť v marci. 

Najnovšie správy