Českí vedci vyvíjajú nový detektor. Odhalí nebezpečné prachové častice

18.06.2022 o 12:30 - Veronika Sádovská

Vedci vyvíjajú prístroj na detekovanie nebezpečných prachových častíc. Skúmajú aj ako ovplyvňujú rozvoj Alzheimerovej choroby.

Českí vedci vyvíjajú nový detektor. Odhalí nebezpečné prachové častice
Ilustračný obrázok

Českí vedci pod vedením Jana Topinku z Ústavu experimentálnej medicíny Akadémie vied Českej republiky (AV ČR) vyvíjajú detektor, ktorý by mal odhaliť nebezpečné veľmi jemné prachové častice. Podľa WHO sú práve tieto pre nás najškodlivejšie.

Limity pre škodlivé prachové častice máme zatiaľ len pre tie s väčšími rozmermi, teda približne 2,5 mikrometra, ktoré súčasné detektory dokážu zachytiť. Tieto častice sú schopné na seba viazať rôzne jedovaté látky.

Nebezpečnejšie sú však podľa vedcov ultrajemné prachové častice, ktoré prenikajú do mozgu. Na ne zatiaľ žiadne detektory a teda ani limity nemáme.

Tím okolo Jana Topinku sa teda rozhodol takýto detektor skonštruovať. Využívať by ho mohli napríklad hasiči, ktorí sa často pohybujú po ešte tlejúcom ohni pri vyšetrovaní vzniku požiarov.

"Detektor by bol nastavený na určitý počet častíc na centimeter kubický a upozorní ich, že by sa tam nemali dlho zdržiavať," opísal jeho fungovanie Topinka.

Okrem detektora však Topinkov tím skúma ešte aj vplyv týchto častíc na rozvoj Alzheimerovej choroby. Ako sme spomínali, tieto častice sa dostávajú do nášho tela. Nielen do pľúc a do krvi, ale vďaka svojej veľkosti dokážu preniknúť cez čuchové tkanivo až do mozgu.

"Ukazuje sa, že aj samotné častice sú schopné indukovať oxidačný stres. Nejde len o to, čo je na tú časticu naviazané," upozornil Topinka.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zatiaľ množstvo ultrajemného znečistenia meria len na šiestich miestach v Česku. Toto meranie je ešte príliš nové a aj finančne náročné.