Česko čaká najchladnejšie obdobie zimy. Môžu ich čakať arktické dni

09.02.2021 o 07:12 - Veronika Salayová
  • Článok

Arktický vzduch zo Sibíri zasiahne okrem Slovenska aj našich českých susedom, no ich ešte o čosi viac. Českí meteorológovia očakávajú najstudenšie obdobie tejto zimy.

Česko čaká najchladnejšie obdobie zimy. Môžu ich čakať arktické dni
Foto: novinky.cz

Česko má pred sebou v nasledujúcich dňoch veľmi chladné dni s teplotami hlboko pod normálom. Ľadový vzduch z Arktídy bude posielať ortuť teplomera nadránom až k -20 °C, a to aj v miestach, kde taká mrazivá zima bežne nepanuje.

Arktický vzduch bude do Česka prúdiť od severovýchodu a okrem veľmi nízkych nočných a ranných teplôt nie je vylúčené, že sa objavia aj tzv. arktické dni, čiže dni s teplotou od -10 °C, uviedla česká meteorologička Dagmar Honsová.

Výraznejšie ochladenie príde vo štvrtok, kedy teploty cez deň vystúpia na -12 až -8 °C. Navyše by mal fúkať čerstvý vietor, ktorý bude pocitovú teplotu ešte znižovať.

Očakávané teploty vo štvrtok. Zdroj: iMeteo
Očakávané teploty vo štvrtok. Zdroj: iMeteo

Ešte mrazivejšie bude v piatok, kedy teploty klesnú na -10 až -14 °C, pri utíšenie vetra sa očakáva, že bude až okolo -18 °C.

Rovnako mrazivý bude aj víkend, kedy najvyššia denná teplota môže byť len medzi -11 až -7 °C.

Pravé zimné počasie nepominie ani po Valentínovi a výraznejší nárast teplôt vzduchu zrejme príde až v poslednom februárovom týždni.

Takéto nízke teploty v Čechách podľa meteorologičky naposledy panovali vo februári 2012 a výrazné oteplenie sa v blízkej dobe nečrtá.

Podobne chladné počasie bude panovať aj na Slovensku, rozdiel bude iba v tom, že na Slovensku bude o pár stupňov viac. Viac o vývoji počasia na Slovensku nájdete TU.

Najnovšie správy