Česko je na nohách. Víchrica postupuje z Česka k Slovensku

10.02.2020 o 09:57 - Peter Minárik
  • Článok

Víchrica Sabine sa v skorých ranných hodinách presunula z Nemecka smerom do Česka, kde aktuálne vystrája. Energetici vyhlásili kalamitnú situáciu. Rozsiahle problémy sú aj v doprave.

Česko je na nohách. Víchrica postupuje z Česka k Slovensku
foto: DWD

Víchrica Sabine začala postupovať strednou Európou a už ovplyvňuje život v Nemecku, v Česku, či v Rakúsku.

Rozsiahle problémy v Nemecku

V noci sa víchrica prehnala Nemeckom, kde si vyžiadala až 5 zranených. Silná víchrica zasiahla počas uplynulej noci Nemecko a nechala bez dodávok elektrickej energie niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Rozsiahle komplikácie sú aj v doprave. Mníchovské letisko zrušilo 424 z plánovaných 1000 vzletov. V Stuttgarte zrušili najmenej 35 letov a niekoľko letov zrušilo aj letisko vo Frankfurte. 

Vážne problémy sú aj v doprave. Niektoré diaľnice v Severnom Porýní-Vestfálsku a v Dolnom Sasku uzavreli. Ešte rozsiahlejšie komplikácie sú na železniciach. Deutsche Bahn zastavila diaľkovú dopravu po celom Nemecku a stojí aj regionálna doprava v Bavorsku, v Hesensku, v Porýní-Falcku a v Sársku.

Najsilnejší vietor zaznamenali nemeckí meteorológovia na Brockene v pohorí Harz, kde vietor dosiahol náraz 177 km/h.

Víchrica postupuje aj Českom

Komplikácie sužujú aj susedné Česko. Víchrica Sabine, ktorá sa prihnala do Česka v skorých ranných hodinách má zatiaľ jedného zraneného. V obci Libinské Sedlo spadol strom na osobné auto. Zranená bola jedna osoba.

Hasiči sú od rána na nohách. K 9:00 mali už viac ako 1100 výjazdov, predovšetkým k popadaným stromom a k strhnutým strechám.

Liberecký kraj odporučil rodičom, aby dnes radšej nechali deti doma. 

Kalamitu vyhlásili energetici, ktorý evidujú 92 porúch na vedení vysokého napätia. Bez dodávok elektrickej energie je po celom Česku viac ako 120 000 odberných miest. 

Problémy sú aj v doprave. Ruzyňské letisko zrušilo zatiaľ len 7 letov do Švajčiarska, Nemecka, Holandska, či Británie. Ďalšie lety však môže zrušiť počas dňa.

Najsilnejší vietor zaznamenali zatiaľ českí meteorológovia na Sněžke,  kde vietor dosiahol náraz až 180 km/h.

Vietor už začína silnieť aj na našom území, no to najsilnejšie príde po 12:00m kedy začne cez naše územie postupovať studený front.

Najnovšie správy