Česko má za sebou rekordne mrazivú noc. Teplota tam klesla aj pod -10 °C

27.04.2021 o 11:18 - Dominik Cenkner
  • Článok

Noc z pondelka na utorok bola v Česku na viacerých miestach opäť mrazivá. Miestami klesla ortuť teplomera poriadne nízko a viaceré stanice preto prekonali svoje rekordy.

Česko má za sebou rekordne mrazivú noc. Teplota tam klesla aj pod -10 °C
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Najväčšia zima bola podľa českých meteorológov na stanici Kvilda-Perla. Na nej teplomer ukázal -10,2 °C.

Zároveň táto stanica prekonala svoju rekordnú minimálnu teplotu platnú pre tento deň. Rekord padol celkom na 22 meteorologických staniciach, ktoré merajú aspoň 30 rokov.

Utorkové ranné minimálne teploty v Česku boli podľa meteorológov vo dvoch metroch nad zemou od +1 °C do -3 °C. Na Morave a Sliezku od +3 °C do -1 °C. Pri zemi preto mrzlo takmer všade.

V piatich centimetroch nad zemou bolo väčšinou od -2 °C do -7 °C. Uplynulá noc tak bola skutočne mrazivá.

Chladno bolo v Česku aj počas predchádzajúcich nocí

Ako informujú českí meteorológovia, teploty pod nulu sa dostali aj v predchádzajúcich troch nociach. Napr. v pondelok ráno bolo najchladnejšie na Jizerce v Jizerských horách, kde teplota klesla na -12,6 °C.

Aj v pondelok padali na mnohých staniciach rekordy. Konkrétne by malo ísť o 17 meteostaníc, ktoré majú dlhšiu tradíciu merania.

V ďalších dňoch by malo byť už teplejšie. Meteorológovia v Česku však predĺžili výstrahu pred mrazom pre juhozápad Čiech a severovýchod Moravy a Sliezka. Miestami tam môže mrznúť aj v noci na stredu.

Inak by však mali byť minimálne teploty nad nulou, a to aj v ďalších dňoch. Oteplenie pocítime aj na Slovensku, kde by sa tiež teploty mali dostať aj nad +20 °C.

Najnovšie správy