Česko očakáva kalamitu a extrémny mrznúci dážď

06.02.2021 o 14:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Nielen na Slovensku nás čaká v najbližších hodinách či dokonca dňoch vrtošivé počasie. Na vyčíňanie počasia sa pripravujú napr. aj v susednej Českej republike.

Česko očakáva kalamitu a extrémny mrznúci dážď
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Aj tam totiž bude počasie počas víkendu rozdielne. V južných častiach územia sa v sobotu objavia dažďové prehánky, ktoré budú k večeru primŕzať.

Na druhej strane na severe a severovýchode krajiny bude počasie odlišné. Do nedeľného rána môže napadnúť miestami 5 až 10 cm mokrého a ťažkého snehu.

Český hydrometeorologický ústav preto varuje pred tvorbou ľadovice. Varovania pred vplyvmi počasia platia pre takmer celé územie Česka.

Výstraha pred novou snehovou pokrývkou platí hlavne pre Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. Sneženie môže prinášať komplikácie pri pobyte vonku či v doprave.

Ťažký a mokrý sneh môže okrem iného poškodiť aj stromy, drôty elektrického vedenia, takže vylúčené nie sú ani výpadky dodávky elektrickej energie. Samozrejmosťou by mala byť zimná výbava v prípade, že sa obyvatelia vyberú na cesty. Na horách budú potrebné aj snehové reťaze.

Do nedele 18:00 h platí aj výstraha pred spomínanou ľadovicou. Výstrahy pred ňou platia v Prahe, ale aj v Stredočeskom, Juhočeskom, Plzeňskom, Královohradeckom, Pardubickom, Olomouckom či Moravskosliezskom kraji.

Pozor by si mali dávať aj chodci. Meteorológovia upozorňujú, že starší, alebo menej mobilní ľudia by mali obmedziť vychádzanie von.

A aby toho nebolo málo, pre niektoré kraje stále platí prvý povodňový stupeň. Zvýšenie hladín riek spôsobili v minulých dňoch zrážky v kombinácii s roztápaním snehu.

Najnovšie správy