Česko zasiahnu povodne. Vydali najvyšší, extrémny stupeň nebezpečia

18.06.2020 o 21:47 - Peter Minárik
  • Článok

V najbližších hodinách sa v oblasti strednej Európy očakávajú výdatné zrážky, ktoré zasiahnu viaceré štáty. Kritická situácia môže nastať v susednom Česku. ČHMÚ vydal výstrahu 3. stupňa.

Česko zasiahnu povodne. Vydali najvyšší, extrémny stupeň nebezpečia

Cez strednú Európu sa tiahne rozsiahle frontálne rozhranie a na tomto rozhraní sa prehĺbi samostatná tlaková níž. Tá k nám v nasledujúcich hodinách prinesie výdatné zrážkové úhrny.

Tie sa očakávajú aj v Česku, kde sú povodia výrazne nasýtené. Búrky, ktoré zasiahli severovýchodné Česko v uplynulých dňoch priniesli desiatky milimetrov zrážok a v nasledujúcich hodinách by mali spadnúť ďalšie desiatky zrážok.

Česky hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pre mnohé okresy Českej republiky. Najvyšší 3. stupeň platí na severovýchode územia.

výstrahy platné pre územie Českej republiky, zdroj: ČHMÚ
výstrahy platné pre územie Českej republiky, zdroj: ČHMÚ

ČHMÚ očakáva, že od dnes do zajtrajšieho večera môže v červených okresoch spadnúť 50 mm zrážok za 6 hodín a v priebehu 24 hodín sa očakáva kumulovaný úhrn aj okolo 80 mm zrážok.

Takéto zrážky zvýšia nestabilitu svahov, ktoré sa môžu zosunúť a očakáva sa, že sa rozvodnia viaceré, predovšetkým menšie toky, ktoré môžu spôsobiť materiálne škody. 

Českí meteorológovia očakávajú, že hladiny riek môžu dosiahnuť až 3. povodňový stupeň.

Najnovšie správy