Českom sa ženú búrky. Prinášajú shelf cloudy a nárazy vetra do 75 km/h

28.08.2020 o 21:20 - Dominik Cenkner

V podvečerných hodinách začali u našich západných susedov úradovať búrky, ktoré sa postupne presúvajú zo západu ďalej smerom na východ. Sprevádzané sú silnejšími nárazmi vetra, ale aj výraznými shelf cloudami.

Prvé búrky sa v Českej republike objavili dnes okolo 16. hodiny popoludní. Spočiatku neboli príliš silné, to sa však s pribúdajúcimi hodinami začalo meniť.

Českí meteorológovia preto pred nimi vydali výstrahu, ktorá platí pre Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj a Vysočinu, a to až do neskorých nočných hodín.

Búrky už v týchto chvíľach sprevádzajú silné nárazy vetra. V Zbirohu na Rokycansku namerali jeho rýchlosť až na 75 km/h. Neumětely, Nadějkov či v Klatovech hlásia nárazy okolo 70 km/h.

Búrky budú v Česku úradovať aj v najbližších dňoch. Očakáva sa, že vietor miestami ešte zosilnie a dosahovať bude rýchlosť až 100 km/h. K tomu sa navyše môžu pridať aj výdatnejšie zrážky.

Tieto podmienky prajú aj vzniku oblačnosti zvanej arcus, ktorú však viac poznáme pod názvom shelf cloud. V Českej republike ho zaznamenali už na viacerých miestach. Niektoré fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii.