Českom sa ženú búrky. Prinášajú shelf cloudy a nárazy vetra do 75 km/h

28.08.2020 o 21:20 - Dominik Cenkner
  • Článok

V podvečerných hodinách začali u našich západných susedov úradovať búrky, ktoré sa postupne presúvajú zo západu ďalej smerom na východ. Sprevádzané sú silnejšími nárazmi vetra, ale aj výraznými shelf cloudami.

Českom sa ženú búrky. Prinášajú shelf cloudy a nárazy vetra do 75 km/h
Shelf cloud v Strakoniciach, Foto: Mirjana Karanović

Prvé búrky sa v Českej republike objavili dnes okolo 16. hodiny popoludní. Spočiatku neboli príliš silné, to sa však s pribúdajúcimi hodinami začalo meniť.

Českí meteorológovia preto pred nimi vydali výstrahu, ktorá platí pre Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj a Vysočinu, a to až do neskorých nočných hodín.

Búrky už v týchto chvíľach sprevádzajú silné nárazy vetra. V Zbirohu na Rokycansku namerali jeho rýchlosť až na 75 km/h. Neumětely, Nadějkov či v Klatovech hlásia nárazy okolo 70 km/h.

Búrky budú v Česku úradovať aj v najbližších dňoch. Očakáva sa, že vietor miestami ešte zosilnie a dosahovať bude rýchlosť až 100 km/h. K tomu sa navyše môžu pridať aj výdatnejšie zrážky.

Tieto podmienky prajú aj vzniku oblačnosti zvanej arcus, ktorú však viac poznáme pod názvom shelf cloud. V Českej republike ho zaznamenali už na viacerých miestach. Niektoré fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Najnovšie správy