Českom sa ženú silné búrky. Na diaľnicu D1 spadlo vedenie vysokého napätia. Diaľnicu uzatvorili

05.08.2022 o 23:07 - Peter Minárik

Studený front na čele ktorého sa tvoria búrky už naplno vyčíňa v susednom Česku, kde sa vyskytujú búrky, ktoré sú sprevádzané intenzívnymi zrážkami a silným nárazovým vetrom. Búrky začínajú spôsobovať už aj prvé komplikácie.

Počasie v Česku ovplyvňuje studený front na ktorom sa tvoria pomerne výrazné búrky. Nejde o rozsiahly búrkový systém, aký je v prípade prechodu studených frontov pomerne bežný, ale tvoria sa lokálne veľmi silné búrky.

Tie ako prvé zasiahli južné Čechy, kde problémy spôsobovali predovšetkým prívalové zrážky. V oblasti dochádzalo k tzv. train efektu, teda k regenerácii búrkových buniek. V jednej oblasti tak došlo hneď k niekoľkým búrkam.

To má za následok aj výraznejšie zrážkové úhrny. Napríklad na stanici Husinec spadlo už 60 mm zrážok, čo mohlo vyvolať prívalové povodne.

Väčšie škody však aktuálne spôsobujú búrky v Čechách, kde sú búrky sprevádzané silným nárazovým vetrom. Zaznamenaný bol aj downburst.

Na diaľnicu D1 spadlo elektrické vedenie

Silná búrka sa z južných Čiech presúva aktuálne cez centrálne Česko, kde prináša silný vietor. Problémy napáchala búrka predovšetkým na českej diaľnici D1 medzi Prahou a Brnom.

Okolo 21:00 sa oblasťou diaľnice prehnala silná búrka s vetrom, ktorá ohýbala dokonca vedenie vysokého napätia. Polícia Českej republiky od 21:00 uzatvorila obojsmerne diaľnicu D1 na 15 km po tom ako na hlavnú cestnú tepnu spadlo vedenie vysokého napätia.

Polícia pred niekoľkými minútami informovala, že diaľnica bude uzatvorená až do ranných hodín. Podľa vyjadrenia technika energetickej spoločnosti je potrebné na miesto prísť s ťažkou technikou, aby bolo možné odpratať všetky následky po búrke.

Polícia odkláňa dopravu z diaľnice cez obce Jažlovice a Všechromy. Následky búrky si môžete pozrieť v galérii.